RAPORT

Pogarda

Demokraci forsują nową ustawę. Aborcja na życzenie w USA?

Temat aborcji znów dzieli w USA (fot. Jordan Vonderhaar/Getty Images)
Temat aborcji znów dzieli w USA (fot. Jordan Vonderhaar/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Amerykańska lewica chce, by dostęp do aborcji zagwarantować już na poziomie centralnym. „Zmiana prawa ma niewielkie szanse na wejście w życie, ale odzwierciedla pogląd Demokratów” – podkreśla „The New York Times”. „Aborcja byłaby legalna aż do porodu w przypadku zagrożenia dla zdrowia kobiety. »Zdrowie« nie jest zdefiniowane, a trzeba wziąć pod uwagę, że amerykańskie sądy uwzględniały pod tym pojęciem także »zdrowie psychiczne« a nawet »zdrowie finansowe«” – komentuje Magdalena Korzekwa-Kaliszuk z Fundacji Proelio.

Homomałżeństwa i aborcja. Mocne słowa papieża Franciszka

Papież Franciszek powiedział podczas rozmowy z dziennikarzami, że „małżeństwo to małżeństwo” dodając jednocześnie: „jako sakrament to mężczyzna i...

zobacz więcej

W Stanach Zjednoczonych znów dużo mówi się o temacie aborcji. Zdaniem mediów Demokraci rozważają zmianę prawa w kierunku unieważnienia przepisów stanowych, które teraz blokują przerywanie ciąży.

Jak czytamy, szansa na wprowadzenie tak dalekich zmian jest w tej chwili niewielka, ale pokazuje, jakie są plany polityków liberalno–lewicowych.

Zobacz także:   Wstrząsająca relacja kobiety: Zgoda na aborcję albo nie będą mnie ratować

„Od wyroku Roe vs Wade poszczególne amerykańskie stany uchwaliły 1300 różnych ustaw chroniących życie nienarodzonych dzieci i przynajmniej częściowo ograniczające aborcję (na tyle ile pozwalał wyrok)” – skomentowała w sieci prawniczka i psycholog Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. Jak oceniła, ustawa Demokratów zniosłaby je wszystkie.

„Aborcja byłaby legalna aż do porodu w przypadku zagrożenia dla zdrowia kobiety. »Zdrowie« nie jest zdefiniowane, a trzeba wziąć pod uwagę, że amerykańskie sądy uwzględniały pod tym pojęciem także »zdrowie psychiczne« a nawet »zdrowie finansowe«. To furtka dla aborcji na życzenie” – komentuje.

USA: Departament sprawiedliwości zaskarżył teksańską ustawę aborcyjną

Departament Sprawiedliwości złożył w czwartek pozew przeciwko teksańskiej ustawie aborcyjnej, delegalizującej niemal wszystkie aborcje dokonywane...

zobacz więcej

Korzekwa-Kaliszuk uważa, że ustawa obliguje wszystkie placówki medyczne i lekarzy ginekologów do świadczenia usług aborcyjnych oraz znosi przepisy kontrolne wobec klinik aborcyjnych.

„Jest prawie pewne, że Izba Niższa przegłosuje ustawę, ale prawdopodobnie nie przejdzie ona przez Senat. Jej los zależy jednak od dwóch umiarkowanie lewicowych Demokratów. Oby nie dali się złamać i nie dołączyli do swoich radykalnych kolegów i koleżanek” – pisze przedstawicielka Fundacji Proelio.

Zobacz także:   Barbarzyńskie praktyki na uniwersytecie. Wycinali narządy żyjącym wcześniakom

W Stanach Zjednoczonych temat aborcji budzi ostatnio wiele kontrowersji.

W połowie września Departament Sprawiedliwości złożył pozew przeciwko teksańskiej ustawie aborcyjnej, delegalizującej niemal wszystkie aborcje dokonywane po wykryciu bicia serca płodu, tj. około szóstego tygodnia ciąży. Resort zarzucił jej niekonstytucyjność, twierdząc że jej konsekwencje mogą wykroczyć daleko poza sprawę aborcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej