RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Łazik VIPER poleci na Księżyc w poszukiwaniu wody

Pojazd ma wylądować w pobliżu zachodniego brzegu krateru Nobile (fot. PAP/ EPA/NASA/GRC/BRIDGET CASWELL)
Pojazd ma wylądować w pobliżu zachodniego brzegu krateru Nobile (fot. PAP/ EPA/NASA/GRC/BRIDGET CASWELL)

NASA potwierdza, że jej łazik w 2023 r. ma wylądować w okolicy bieguna południowego na Księżycu – jednego z najzimniejszych miejsc w Układzie Słonecznym. Misja NASA będzie poszukiwać wody na powierzchni i pod nią oraz innych zasobów.

Badanie odległości w kosmosie bardziej precyzyjne. Dzięki polskim naukowcom

Dzięki naukowcom z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki laserowe pomiary odległości do satelitów i Księżyca będą jeszcze dokładniejsze....

zobacz więcej

Amerykańska agencja prowadzi program o nazwie Artemis, którego celem jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc. Program jest realizowany we współpracy z prywatnymi firmami oraz partnerami międzynarodowymi, np. z Europejską Agencją Kosmiczną.

Jednym z elementów programu jest misja łazika Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER). Pojazd ma wylądować w pobliżu zachodniego brzegu krateru Nobile obok południowego bieguna Księżyca. Będzie wyniesiony z Ziemi przy pomocy rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX, a w dostaniu się na powierzchnię pomoże mu lądownik Griffin firmy Astrobotic.

Jedno z najzimniejszych miejsc w Układzie Słonecznym


Zadaniem, jakie będzie miał łazik, będą poszukiwania wody – znajdującej się na powierzchni lub podpowierzchniowej. Biegun południowy Księżyca należy do najzimniejszych miejsc w Układzie Słonecznym. Żadna misja nie eksplorowała do tej pory tego obszaru na powierzchni, był jedynie badany z orbity.

Łuna-25 na razie nie poleci na Księżyc. Rosyjska sonda szwankuje

Rosja zamierza wystartować w nowym wyścigu kosmicznym. Służyć temu miało wysłanie na Księżyc sondy Łuna-25, ale Roskosmos ogłosił, że misja ulegnie...

zobacz więcej

Tego typu obserwacje wskazują, że woda w formie lodu, a także inne potencjalnie przydatne zasoby mogą występować w stale zacienionych obszarach w kraterach wokół bieguna.

„Po wylądowaniu na księżycowej powierzchni VIPER przeprowadzi pomiary na miejscu, które potwierdzą czy na biegunie południowym Księżyca są dostępne woda i inne zasoby. Obszary otaczające krater Nobile są najbardziej obiecujące w tym naukowym zadaniu” – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca kierownika ds. naukowych w centrali NASA.

Do czego przydaje się krater Nobile?


Jak wskazuje Zurbuchen, dane przesłane przez łazik VIPER dadzą naukowcom księżycowym na całym świecie wgląd w lepsze poznanie pochodzenia, ewolucji i historii Księżyca. Pomogą też w przyszłych misjach programu Artemis.

Krater Nobile ma 73 km średnicy
i powstał w wyniku upadku innego ciała z kosmosu. Jest stale zacieniony, co pozwala na występowanie w nim wody w formie lodu. Wokół są też inne mniejsze kratery, które być może także uda się zbadać.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zespół NASA starannie przeanalizował trasy dla łazika, biorąc pod uwagę kwestię ładowania paneli słonecznych i utrzymywania przez niego odpowiedniej temperatury. Wytypowano sześć miejsc do badań naukowych, będą też możliwości poszerzenia tej listy.

Misja pojazdu ma potrwać 100 dni. Zbadany zostanie obszar o powierzchni 93 km kwadratowych, rozciągający się na obszarze 16x24 km.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej