RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Derek Chauvin będzie odwoływał się od wyroku za zabójstwo George'a Floyda

Chauvinowi wymierzono karę 22,5 roku więzienia (fot. Mario Tama/Getty Images)
Chauvinowi wymierzono karę 22,5 roku więzienia (fot. Mario Tama/Getty Images)

Derek Chauvin, były już policjant skazany za zabójstwo Afroamerykanina George'a Floyda, złożył w czwartek w sądzie apelacyjnym dla amerykańskiego stanu Minnesota dokumenty mające rozpocząć proces odwołania się od wyroku.

Chauvin skazany za zabójstwo Floyda. Wymiar kary wykracza poza standardowe ramy

Sąd w Minneapolis w USA wyznaczył w piątek karę 22,5 roku więzienia dla byłego policjanta Dereka Chauvina, skazanego za zabójstwo George'a Floyda....

zobacz więcej

Uznanemu przez sąd przysięgłych 20 kwietnia za winnego zabójstwa Chauvinowi 25 czerwca wymierzono karę 22,5 lat więzienia. Były policjant miał 90 dni na złożenie odwołania.

Podstawą wniosku apelacyjnego Chauvina jest 14 zarzutów dotyczących przebiegu procesu – informuje Agencja Reutera, która dotarła do dokumentów sądowych. Wśród podnoszonych przez byłego policjanta kwestii znajduje się m.in. brak zgody sędziego na przeniesienie procesu w inne miejsce, odmowa całkowitego odizolowania przysięgłych czy niewłaściwe i stronnicze zachowanie przysięgłych.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Chauvin złożył również wniosek o wstrzymanie procesu apelacyjnego do czasu rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy Minnesoty jego odwołania od decyzji o pozbawieniu go prawa do obrońcy z urzędu podczas apelacji.

USA: Derek Chauvin winny śmierci George'a Floyda

Były policjant Derek Chauvin został uznany przez ławę przysięgłych za winnego zabójstwa George'a Floyda.

zobacz więcej

Skazany zaznaczył, że nie ma adwokata, który mógłby go reprezentować w procesie odwoławczym ani środków na jego opłacenie. Wcześniej obsługa prawna Chauvina była finansowana przez związek zawodowy policjantów.

George Floyd zginął 25 maja 2020 r. w Minneapolis podczas aresztowania za użycie w sklepie 20–dolarowego fałszywego banknotu. Policjanci obezwładnili Floyda, który na początku stawiał opór. Prokuratura oceniła, że funkcjonariusz Chauvin następnie przez około dziewięć i pół minuty przyciskał kolanem szyję leżącego na ziemi i skutego kajdankami mężczyzny.

Ostatnie słowa Floyda – „nie mogę oddychać” – stały się po jego śmierci hasłem licznych demonstracji przeciwko rasizmowi i brutalności policji organizowanych w USA i na całym świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej