RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Straż Graniczna o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

W czwartek odnotowano 271 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski (fot. A.Husejnow/SOPA/LightRocket/Getty Images)
W czwartek odnotowano 271 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski (fot. A.Husejnow/SOPA/LightRocket/Getty Images)

W czwartek służby odnotowały 271 prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – przekazała Straż Graniczna. Zatrzymano trzech obywateli Iraku i pięć osób za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy.

Turystyka migracyjna. Straż Graniczna publikuje zdjęcia, kolejny polityk jedzie na granicę

Zdjęcia ujawnione w telefonach imigrantów potwierdzają, że wielu z nich przyjechało na Białoruś turystycznie, a potem zostali zawiezieni na granicę...

zobacz więcej

– Zatrzymano też pięć osób za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. To dwóch obywateli Iraku z niemieckimi kartami pobytu, jeden obywatel Polski z województwa podlaskiego, jeden Gruzji z polskim dokumentem pobytu i obywatel Czech – powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Jak dodała Michalska, od początku stanu wyjątkowego wydano 545 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym (460 na obszarze podlaskim i 85 na nadbużańskim).

Stan wyjątkowy


Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej