RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Gazeta zaatakowała raport Jakiego. „Zmienili metodologię wyszły inne liczby”

Patryk Jaki (fot. European Union 2019, EP, Fred MARVAUX)
Patryk Jaki (fot. European Union 2019, EP, Fred MARVAUX)

Europoseł Patryk Jaki przedstawił raport profesorów ws. finansowego bilansu członkostwa Polski w UE. „Taki wielki błąd” – napisano na pierwszej stronie „Pulsu Biznesu” i podkreślono, że opisanie wszystkich błędów dokumentu zajęłoby całą gazetę, a przedstawione tam liczby nie są prawdziwe. Z kolei zdaniem twórców raportu gazeta powołała się na wyliczenia instytucji założonej przez Leszka Balcerowicza i przyjęła inną metodologię, więc wyszły im inne liczby. „Spróbuję zorganizować dyskusję wszystkich stron na ten ważny temat” – zapowiedział Patryk Jaki.

Wassermann: Dokąd zmierzamy? Przecież my się wszyscy pozabijamy

Uważam, że dzisiaj powinniśmy wszyscy zastanowić się, jakie poglądy wyznajemy, dokąd zmierzamy i zrobić krok wstecz. Przecież my się wszyscy...

zobacz więcej

Patryk Jaki udowodnił w nowym raporcie, że Unia Europejska wcale „nie jest bankomatem dla Polski”, a finansowo najwięcej na otwarciu naszego rynku skorzystały kraje Zachodniej Europy. – Z tego raportu wynika, że państwa starej Europy wyciągają z Polski, a nie na odwrót – powiedział Jaki w TVP info.

Przedstawione przez niego liczby zakwestionował jednak „Puls Biznesu”. „Przedstawiciele Solidarnej Polski policzyli, że w ciągu 17 lat członkostwa w UE z Polski wypłynęło niemal 700 mld zł. Ale te obliczenia zawierają bardzo dużo błędów” – napisano.

Zobacz także:   Przepływy pieniędzy między Polską a UE od 2004 roku. Podano kwoty

„Po pierwsze, są to proste błędy obliczeniowe w Excelu, wskazujące na niezrozumienie sensu danych makroekonomicznych. Po drugie, są merytoryczne pominięcia i opuszczenia, wskazujące już raczej na złą wolę. Po trzecie i najważniejsze, jest to metodologiczny błąd polegający na wykorzystaniu bilansu płatniczego jako miernika korzyści z integracji gospodarczej” – wskazano.

Do tych zarzutów w sieci odnieśli się m.in. twórcy raportu – prof. Zbigniew Krysiak i prof. Tomasz Grosse – oraz Patryk Jaki.

„Warto zapoznać się z polemiką prof. Krysiaka. Według niego »PB« wkleił wyniki wyliczeń »CASE« L. Balcerowicza. Zmieniając metodologię wychodzą inne liczby. I można wtedy pisać o »TAKICH BŁĘDACH«. Polecam całą odpowiedź prof. Krysiaka” – napisał Jaki, zamieszczając link z komentarzem eksperta.

 „Co lepsze, »PB« proponuje jedyną możliwą metodę liczenia całego PKB do tego bilansu, co nawet dla mnie jako laika jest absurdem. I wychodzi im, że zyskaliśmy 4 bln” – dodaje europoseł.

Będzie debata?


Patryk Jaki zaznaczył, że spróbuje zorganizować dyskusję wszystkich stron na ten temat. „Jest dużo emocji, a Polska potrzebuje tej debaty. Bo widać, że każdy chciałby przyjąć inną metodologię. Może co do niej da się ustalić jakiś minimalny konsensus” – stwierdził europoseł.

„Zostałeś skierowany na kwarantannę”. Uwaga na rozsyłane SMS-y

Pandemia COVID-19 to nadal okazja dla oszustów. Główny Inspektor Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia ostrzegają przed falą fałszywych SMS-ów....

zobacz więcej

Na jego wpisy zareagował Grzegorz Nawacki, redaktor naczelny „PB”. „To proponuję inaczej – my zorganizujemy debatę: pan i/lub pana eksperci vs nasz główny ekonomista + może doprosimy przedsiębiorców. Co pan na to?” – zapytał.

„Jestem otwarty, tylko to, co państwo zrobiliście dziś, raczej stawia was jako stronę sporu, a nie moderatora” – ocenił Jaki.

Zobacz także:   "Gazeta" atakuje Jakiego. Poseł: Zamiast walić w twarz zaproście profesorów

Polityk zaznaczył, że o problemie metodologii można rozmawiać, ale „personalne ataki i skandaliczne przymiotniki to za dużo”.

„Jak najgorszy tabloid. Tym bardziej, że coraz bardziej się skłaniam do tego, że treść »PB« to absurd. Liczenie całego PKB od 2004 do bilansu z UE? 4 bln? Panowie, wiecie, że Polska prowadzi jeszcze handel poza UE? I nawet UE liczy inaczej” – skomentował Jaki.

Jaki: „PB” zmienił metodologię i na tej podstawie wyszły mu „wielkie błędy”

Kulisy starcia w PO. Tusk temperuje ludzi Schetyny i dopieszcza radykalny elektorat

– Zaskakujące – mówią portalowi tvp.info politycy różnych ugrupowań pytani o ostrą reakcję Donalda Tuska. Surowe konsekwencje wobec Siemoniaka,...

zobacz więcej

„To nie jest całe PKB, tylko skumulowana nadwyżka ponad kontrfaktyczne scenariusze braku akcesji do UE” – napisał Ignacy Morawski. Główny ekonomista gazety przekonywał, że skumulował nadwyżkę, bo w raporcie również został pokazany rachunek skumulowany.

„Myślę, że nie rozumie pan analizy ekonomicznej oraz rachunków narodowych i bilansu płatniczego” – napisał do polityka.

Tymczasem zdaniem Patryka Jakiego ten wpis pokazuje błąd redakcji.

Zobacz także:   Krysiak o składce zdrowotnej dla firm: Kompromisowe rozwiązanie

„To jest dobre. Czyli autor »słynnej« okładki »PB« o »wielkich błędach« w raporcie przyznaje, że sobie sam »skumulował« nadwyżkę, bo »wy też kumulowaliście«. Zmienił metodologię i na tej podstawie wyszły mu »wielkie błędy«” – stwierdził z oburzeniem Patryk Jaki.

„I oczywiście wszystkie media te bzdury podają dalej” – podkreślił europoseł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej