RAPORT

Pogarda

Kurtyka zabrał głos ws. Turowa. Jaka strategię przyjmie rząd?

Tereny Elektrowni Turów w Bogatyni (fot. PAP/A.Koźmiński)
Tereny Elektrowni Turów w Bogatyni (fot. PAP/A.Koźmiński)

Najnowsze

Popularne

W piątek odbędzie się 13 runda rozmów z Czechami w sprawie Turowa. Położymy na stole propozycje służące polubownemu rozwiązanie sporu – zapowiedział w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Kopalnia Turów. Czeski samorząd zwróci się do KE o utworzenie specjalnego funduszu

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone...

zobacz więcej

W piątek odbędzie się kolejna, 13 runda rozmów z Czechami. To pokazuje, jak dużo włożyliśmy pracy w rozwiązanie sporu. Jesteśmy gotowi rozwiązać sprawę w interesie lokalnych społeczności, bo nie może być tak, że zaogniają się stosunki między lokalnymi społecznościami – powiedział w Polsat News minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dodał, że polskiej stronie zależy na porozumieniu. – Chcemy się dogadać, położymy na stole propozycje, które będą służyć polubownemu rozwiązaniu sporu – powiedział Kurtyka.

Powtórzył, że do zawarcia porozumienia potrzebna jest wola polityczna z czeskiej strony.

Premier nie pojechał na Szczyt Demograficzny w Budapeszcie


– Z naszej strony jest wola, aby się dogadać, dużo pracy zostało wykonanej przez naszych ekspertów. Ale na końcu potrzeba woli politycznej po stronie Czechów, co jest uwarunkowane sytuacją polityczną – stwierdził minister klimatu. Michał Kurtyka był też pytany o odwołanie przez premiera Mateusza Morawieckiego udziału w Szczycie Demograficznym w Budapeszcie. Było to związane ze sporem polsko-czeskim o Turów i z nałożeniem przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kar w wysokości 0,5 mln euro za niezastosowanie się przez nasz kraj do środka tymczasowego wyznaczonego przez TSUE w postaci zamknięcia kopalni węgla brunatnego w Turowie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– To jest sprawa, która stała się polityczna, a więc nic dziwnego, że premier wykorzystuje dostępne mu instrumentarium, aby dać do zrozumienia sąsiadowi, że sytuacja jest bez precedensu i że jej nie tolerujemy – powiedział Kurtyka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej