RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Zostałeś skierowany na kwarantannę”. Uwaga na rozsyłane SMS-y

Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie (fot. Sean Gallup/Getty Images; TT/CERT Polska)
Uwaga na fałszywe SMS-y o kwarantannie (fot. Sean Gallup/Getty Images; TT/CERT Polska)

Pandemia COVID-19 to nadal okazja dla oszustów. Główny Inspektor Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia ostrzegają przed falą fałszywych SMS-ów. Zmasowana kampania pod pretekstem skierowania na kwarantannę domową nakłania do kliknięcia w link. Nie można w niego klikać – przestrzegają eksperci.

Fałszywe SMS-y o zaległościach za prąd. Radomianki straciły pieniądze z konta

Dwie mieszkanki Radomia straciły swoje oszczędności po odczytaniu fałszywych SMS-ów informujących o groźbie wyłączeniu prądu w związku z...

zobacz więcej

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

„Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy »Kwarantanna«, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu” – poinformował rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CERT Polska informuje, że link prowadzi instalacji aktualizacji Flash Playera w urządzeniach z systemem Android. „W rzeczywistości to trojan bankowy Cerberus. Uważajcie i podajcie dalej!” – alarmuje.

Zobacz także: Rok z COVID-19, ponad rok z fake newsami. Tak dezinformowano na początku pandemii

Przed fałszywymi SMS-ami GIS ostrzega też na Twitterze, podkreślając, że jest to próba wyłudzenia danych. Zobacz także: Dostałeś SMS, że służby celne zatrzymały twoją paczkę?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej