RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Miliard dolarów z USA na izraelską Żelazną Kopułę

Chodzi o modernizację elementów zużytych podczas ostatniego konfliktu (fot. Shutterstock)
Chodzi o modernizację elementów zużytych podczas ostatniego konfliktu (fot. Shutterstock)

Izba Reprezentantów USA przyjęłaznaczną większością głosów ustawę o przeznaczeniu 1 mld dolarów na zmodernizowanie izraelskiego systemu obrony rakietowej Żelazna Kopuła. Premier Izraela Naftali Bennett natychmiast wydał komunikat, w którym podziękował kongresmenom.

Eskalacja konfliktu między Palestyną a Izraelem. Hamas wzywa do ewakuacji wieżowca

Hamas wezwał mieszkańców wieżowca Moshe Aviv w Tel Awiwie do natychmiastowej ewakuacji. Może to oznaczać ryzyko zniszczenia kolejnego wysokościowca...

zobacz więcej

„Dzięki wszystkim członkom Izby Reprezentantów USA, zarówno Demokratom jak i Republikanom, za ich zdecydowane wsparcie dla Izraela i zobowiązanie na rzecz jego bezpieczeństwa” – napisał Bennett, którego cytuje Agencja Reutera.

Ustawa zaaprobowana przez niższą izbę Kongresu przewiduje przeznaczenie 1 mld dolarów na zmodernizowanie tych części Żelaznej Kopuły, które zostały zużyte podczas ostatniego konfliktu z Hamasem.

W maju, gdy doszło do jednej z najbardziej intensywnych walk między Izraelem a Hamasem od konfliktu w 2014 r., ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy był tak intensywny, że system obrony rakietowej wydawał się być przeciążony.

Żelazna Kopuła to system opracowany przez izraelskie firmy Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries, przy finansowym i technicznym wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Wprowadzona do użytku w 2011 r. Iron Dome ma za zadanie powstrzymywać rakiety krótkiego zasięgu i artylerię, jak te wystrzeliwane ze Strefy Gazy. Dwa oddzielne systemy, znane jako Proca Dawida i Strzała, są przeznaczone do zwalczania zagrożeń średniego i dalekiego zasięgu, w tym samolotów, dronów, rakiet i pocisków.

„137 rakiet w pięć minut”. Zobacz, jak działa Żelazna Kopuła [WIDEO]

Żelazna Kopuła opiera się na systemie radarów i analiz w celu określenia, czy nadlatująca rakieta stanowi zagrożenie, wystrzeliwując urządzenie przechwytujące tylko wtedy, gdy nadlatująca rakieta grozi uderzeniem w zaludniony obszar lub ważną infrastrukturę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Rakiety przechwytujące, które są wystrzeliwane pionowo z mobilnych jednostek lub statycznego stanowiska startowego, są zaprojektowane tak, aby zdetonować nadlatującą rakietę w powietrzu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej