RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Duda na Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ. Przedstawił polskie priorytety

Prezydent RP Andrzej Duda na szczycie w Nowym Jorku (fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP)
Prezydent RP Andrzej Duda na szczycie w Nowym Jorku (fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP)

Polska wspiera wysiłki na rzecz transformacji systemów żywnościowych i dostosowania ich do potrzeb zrównoważonego rozwoju – oświadczył w czwartek prezydent RP Andrzej Duda na szczycie żywnościowym ONZ w Nowym Jorku. Prezydent zapewnił, że nasz kraj od lat podejmuje działania w tym zakresie.

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy

Dalsza współpraca, Inicjatywa Trójmorza i sytuacja na Białorusi były w Nowym Jorku tematami spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentami...

zobacz więcej

Wystąpienie w formule online na organizowanym przez Światowy Program Żywnościowy ONZ szczycie Food Systems Summit to jeden z głównych punktów trzeciego dnia wizyty prezydenta w USA. Spotkanie jest poświęcone zrównoważonemu rolnictwu, transportowi żywności oraz bezpieczeństwu zasobów, co według prezydenta jest szczególnie ważne dla Polski jako „znaczącego producenta i eksportera wysokiej jakości żywności i produktów rolnych”.

– Od lat podejmujemy krajowe działania w tym obszarze (transformacji systemów żywnościowych – red.). Znajduje to odzwierciedlenie w dwóch dokumentach przyjętych w ostatnich latach: Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030 – powiedział prezydent Duda.

Zaznaczył, że oba dokumenty „wskazują sektor żywności wysokiej jakości jako strategiczny dla polskiej gospodarki”, a niektóre z zaleceń są już realizowane, „przyczyniając się do trwałego wzrostu dochodów mieszkańców wsi, zmniejszając rozwarstwienie ekonomiczne i społeczne oraz poprawiając stan środowiska naturalnego”.

Zobacz także: Prezydent Duda rozmawiał z przedstawicielami amerykańskiego biznesu


Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Czarnogóry. Rozmowa dotyczyła rozszerzenia UE

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w środę w Nowym Jorku z prezydentem Czarnogóry Milo Djukanovićem, z którym dyskutował o rozszerzeniu Unii...

zobacz więcej

Zdaniem głowy państwa Polska zdecydowanie opowiada się za budowaniem systemu identyfikacji żywności, tak by pośrednicy, sprzedawcy detaliczni i konsumenci wiedzieli, jak i gdzie produkowana jest żywność, co „pomoże promować zdrowy styl życia i właściwe nawyki żywieniowe, ale także przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości żywności oraz będzie lepiej zapobiegać jej marnotrawieniu”.

Prezydent zwrócił również uwagę na rolę edukacji, zwłaszcza dzieci i młodzieży, w tym zakresie oraz prawidłowego oznakowania produktów. Podkreślił również znaczenie lokalnych tradycji przy wyrobie produktów spożywczych.

Zobacz także: Polska w czołówce producentów brokułów


– Dzisiejszy szczyt powinien pomóc w wygenerowaniu pomysłów oraz energii, które będą napędzać pozytywną transformację systemów żywnościowych w nadchodzących latach i zapewnią postęp w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju – powiedział na koniec swojego wystąpienia prezydent Duda.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Szczyt Food Systems Summit organizowany jest w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej