RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ziobro zapowiada uproszczenie struktury sądów. „Jest bardzo nadęta i skomplikowana”

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Chcemy spłaszczyć strukturę sądów do dwóch szczebli w sądownictwie powszechnym – poinformował w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wyraził przy tym nadzieję, że uda się szybko przedstawić szczegóły proponowanych zmian. – Jest to kwestia tygodni – powiedział.

Ziobro: Algorytm będzie wybierał sprawy dla sędziów

– Dokonaliśmy przełomowych zmian w zakresie cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości. Wprowadziliśmy algorytm, który jest podstawą systemu losowego...

zobacz więcej

Zbigniew Ziobro był w czwartek gościem „Wydarzeń” w telewizji Polsat News. Szef MS był tam pytany m.in. o szczegóły reform planowanych w resorcie sprawiedliwości, w tym o pojawiąjące się informacje o „spłaszczeniu struktury sądów”.

– Nie chcę wchodzić w szczegóły, bo tego wymaga dżentelmeńska relacja w ramach polityki. (....) Chciałbym, aby to porozumienie polityczne stało się faktem i wtedy będziemy mogli wyjść ze szczegółami, mając przekonanie, że uda się ten projekt przeforsować do końca w całości – mówił.

– Jeśli chodzi o strukturę sądów powszechnych to mogę potwierdzić, że chodzi o uproszczenie tej struktury, która jest bardzo nadęta i skomplikowana w Polsce – poinformował. Jak wyjaśnił, resort chce spłaszczyć strukturę sądów do dwóch szczebli w sądownictwie powszechnym. Dopytany o termin ujawnienia szczegółów tych planów, odparł, że „jest to kwestia tygodni”. – Mam nadzieję, że szybciej niż później – oświadczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej