RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komisja Europejska weźmie pod uwagę orzeczenie TSUE ws. Polski i Węgier

Polska i Węgry zaskarżyły do TSUE mechanizm warunkowości  (fot. Shutterstock)
Polska i Węgry zaskarżyły do TSUE mechanizm warunkowości (fot. Shutterstock)

Przy wdrożeniu mechanizmu warunkowości weźmiemy pod uwagę orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE – poinformował rzecznik Komisji Europejskiej ds. budżetowych Balazs Ujvari. Chodzi o skargę, którą przeciwko mechanizmowi wniosły do TSUE Polska i Węgry.

TSUE oddalił skargę Węgier na rezolucję PE

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę Węgier na rezolucję Parlamentu Europejskiego. Dotyczyła ona procedury stwierdzenia wyraźnego ryzyka...

zobacz więcej

– Komisja jest przekonana, że rozporządzenie (dot. mechanizmu praworządności) jest bardzo ważne i weźmie pod uwagę orzeczenie Trybunału (...) przy jego stosowaniu i finalizacji wytycznych – oznajmił Balazs Ujvari, którego PAP poprosiła o odniesienie się do informacji podanej przez RMF FM, że „w Komisji Europejskiej zapadła już decyzja o aktywowaniu pierwszego etapu mechanizmu warunkowości”.

Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. W ramach nowych przepisów nie zaproponowano jednak żadnych instrumentów.

Polska i Węgry zaskarżyły do TSUE mechanizm warunkowości


Rada Europejska zwróciła się do Komisji o opracowanie wytycznych dot. stosowania mechanizmu i zastrzegła, że będzie on mógł zostać uruchomiony dopiero po przyjęciu tych wytycznych. Jednocześnie dwa państwa członkowskie – Polska i Węgry – 11 marca 2021 r. zaskarżyły do TSUE mechanizm warunkowości. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

KE skarży Polskę do TSUE. Czarnecki dla tvp.info: Pretekst, by uderzyć w nasz kraj

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z „podważeniem...

zobacz więcej

Rzecznik Komisji przypomniał, że przewodnicząca KE Ursula von der Leyen w ubiegłotygodniowym przemówieniu o stanie Unii w Parlamencie Europejskim podkreślała znaczenie ochrony budżetu Wspólnoty. 

 – W ramach mechanizmu warunkowości Komisja zajmie się zatem wszelkimi naruszeniami zasad praworządności w państwie członkowskim, które mają wpływ na budżet UE lub jej interesy finansowe i  które miały miejsce po 1 stycznia 2021 r. – doprecyzował przedstawiciel KE.

Pierwsze powiadomienia


Balazs Ujvari dodał, że „aby wszcząć procedurę, Komisja musi mieć uzasadnione podstawy, by sądzić, że wszystkie warunki określone w rozporządzeniu są spełnione i że żadna inna procedura nie pozwoli jej na skuteczniejszą ochronę budżetu Unii. Komisja od początku roku prowadzi dogłębną ocenę potencjalnych spraw i, jak powiedziała przewodnicząca w orędziu o stanie UE, pierwsze powiadomienia zostaną wysłane do zainteresowanych państw członkowskich w nadchodzących tygodniach”.  

Równolegle, jak podkreślił, Komisja przygotowała projekt wytycznych dotyczących stosowania rozporządzenia. – Projekt wytycznych został skonsultowany z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi, a Komisja obecnie ocenia zebrane informacje zwrotne – zaznaczył.

Z ustaleń PAP wynika, że KE będzie w stanie zacząć stosować mechanizm warunkowości najwcześniej za około 8-9 miesięcy. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej