RAPORT

Pogarda

Szef MSZ: Nie ma alternatywy dla polubownego rozwiązania sprawy Turowa

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL)
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL)

Najnowsze

Popularne

Nie ma alternatywy dla polubownego załatwienia sprawy kopalni w Turowie – oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Podkreślił, że „jesteśmy głęboko zakotwiczeni w UE, co daje nam prawo do refleksji nad reformą Unii”. Jak ocenił, głosy sugerujące polexit to „absolutna fikcja, ocierająca się o absurd”.

Minister Rau: Spór o Turów nie położy się cieniem na stosunkach z Czechami

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział podczas konferencji GLOBSEC w Bratysławie, że jest przekonany, iż spór dotyczący kopalni Turów...

zobacz więcej

– Nie ma żadnej alternatywy dla polubownego załatwienia tego sporu. Obydwie strony zdają sobie z tego sprawę bardzo dobrze – powiedział Zbigniew Rau w czwartek w TVN24. Dodał że z powodu kampanii wyborczej w Czechach obecny czas jest „wyjątkowo trudny, niedogodny” dla negocjacji.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do Trybunału Sprawiedliwości UE wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych (nakaz wstrzymania wydobycia), uzasadniając swoje stanowisko szkodami powodowanymi przez odkrywkę, m.in. spadkiem poziomu wód.

W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.

W poniedziałek TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Minister spraw zagranicznych RP rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem

Szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się w Nowym Jorku ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ....

zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył we wtorek, że polski rząd nie wyłączy kompleksu Turów, a decyzja o nałożeniu kary jest – jego zdaniem – pozbawiona adekwatności i proporcjonalności.

Polska „głęboko zakotwiczona w UE”


Według szefa MSZ głosy sugerujące polexit to „absolutna fikcja ocierająca się o absurd i trudno o tym mówić poważnie”. – Jeśli chodzi o nasze miejsce w UE, to jesteśmy w niej oczywiście głęboko zakotwiczeni, co nam daje szczególne prawo do refleksji nie tylko nad zasadnością, ale koniecznością reformy UE. Może nie reformy instytucjonalnej, tylko zmiany modus operandi – powiedział Rau w czwartek w TVN24.

Jak dodał, chodzi o to, „żeby działania organów unijnych osadzić w prawie pierwotnym, w prawie wynikającym z traktatów europejskich, a więc wyraźnego rozdzielenia między kompetencjami przekazanymi organom unijnym, a tymi pozostawionymi w domenie państw narodowych”.

– To jest rzecz absolutnie konieczna – powrót do źródeł, a z naszej polskiej perspektywy powrót do takiego funkcjonowania Unii, jak to miało miejsce, kiedy do Unii wstępowaliśmy – mówił minister.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Unia jest dobrem wspólnym nas wszystkich, niezależnie od tego, czy jesteśmy arcykonserwatystami czy anarchistami. To projekt pluralistyczny, bo nasze społeczeństwa są społeczeństwami pluralistycznymi – zaznaczył szef MSZ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej