RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarła Lucyna Adamkiewicz, uczestniczka powstania warszawskiego

Lucyna Adamkiewicz była łączniczką w Powstaniu Warszawskim (fot. TT/MuzeumPowstania1944)
Lucyna Adamkiewicz była łączniczką w Powstaniu Warszawskim (fot. TT/MuzeumPowstania1944)

Nie żyje Lucyna Adamkiewicz ps. Ewa, która podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką Zgrupowania „Chrobry II”. Informację podało w czwartek Muzeum Powstania Warszawskiego. Miała 94 lata.

„Nie mogłam uwierzyć, jak usłyszałam, że były to polskie obozy”. Kolejny spot KPRM

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała kolejny, poruszający spot w ramach akcji przeciwdziałania kłamstwu oświęcimskiemu. Bohaterką filmu...

zobacz więcej

Adamkiewicz w wieku 15 lat została żołnierzem Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką Zgrupowania „Chrobry II”. Po klęsce zrywu z 1944 r. była więźniem dwóch niemieckich obozów śmierci – Auschwitz-Birkenau oraz Mauthausen-Gusen.

Adamkiewicz była zaangażowana w akcję mówienia prawdy o niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady. – To jest nie do opisania, jak byliśmy traktowani. Nie mogłam uwierzyć, jak usłyszałam, że były to „polskie obozy”. Obozy są niemieckie – podkreślała w 2018 r. w filmie opublikowanym w serwisie YouTube i na Twitterze KPRM i opatrzonym hashtagiem #GermanDeathCamps.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– To, co działo się w Auschwitz, powinno być ostrzeżeniem dla wszystkich ludzi na świecie; taka rzecz nie powinna się powtórzyć – dodała.

Lucyna Adamkiewicz została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej