RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rosyjska prokuratura żąda zablokowania stron internetowych związanych z Nawalnym

Opozycjonista Aleksiej Nawalny (fot. Shutterstock; Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images)
Opozycjonista Aleksiej Nawalny (fot. Shutterstock; Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images)

Prokuratura generalna Rosji zażądała zablokowania 173 stron internetowych związanych z opozycjonistą Aleksiejem Nawalnym i jego zwolennikami. Według prokuratury strony te propagują działalność Nawalnego – podała w czwartek niezależna telewizja Dożd.

Kreml zażądał od Google'a usunięcia listy kandydatów w wyborach wspieranych przez Nawalnego

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor zażądał w sobotę od wyszukiwarki Google, by usunęła pliki Google Docs...

zobacz więcej

O żądaniach prokuratury poinformował państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor, w trakcie posiedzenia sądu w Moskwie. Urząd przedstawił w sądzie dokument podpisany przez zastępcę prokuratora generalnego, Anatolija Razinkina. Prokuratura informuje w dokumencie, iż zidentyfikowała strony internetowe wykorzystywane „w celu propagowania działalności” struktur założonych przez Nawalnego.

Według prokuratury sztaby Nawalnego w regionach Rosji - uznane przez władze za organizacje ekstremistyczne - wykorzystują popularne serwisy i komunikatory, w tym Instagram, YouTube, Facebook, Twitter, Telegram, TikTok i VKontakte. Prokuratura chce usunięcia profili i kont różnych grup utworzonych w internecie, nagrań wideo i również, choć w mniejszym stopniu, profili konkretnych osób, przede wszystkim współpracowników Nawalnego.

Po uznaniu sztabów Nawalnego i założonej przez niego Fundacji Walki z Korupcją (FBK) za „organizacje ekstremistyczne” strony internetowe projektów Nawalnego zostały zablokowane. Przed niedawnymi wyborami parlamentarnymi w Rosji blokowane i usuwane były strony i materiały związane ze strategią wyborczą Nawalnego, którą nazwał on „inteligentnym głosowaniem”. Na żądanie Roskomnadzoru koncerny Apple i Google usunęły ze swoich ofert aplikację Nawalny, za pośrednictwem której można było sprawdzić nazwiska kandydatów rekomendowanych w ramach „inteligentnego głosowania”.

Czytaj także: Apple i Google usunęły aplikację Nawalnego na żądanie Kremla

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej