RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Straż Graniczna zatrzymała „nieletnich” Kongijczyków. Wykryła oszustwo

Nielegalni imigranci zostali zatrzymani przez Straż Graniczną (fot. TT/Straż Graniczna)
Nielegalni imigranci zostali zatrzymani przez Straż Graniczną (fot. TT/Straż Graniczna)

Na pograniczu z Białorusią polskie służby zatrzymały minionej nocy ośmioro nielegalnych imigrantów. Jak informuje Straż Graniczna, w tej grupie było czworo obywateli Konga, którzy deklarowali, że są nieletni. Mimo tych zapewnień okazało się, że mają więcej niż 18 lat – przekazała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska i wyjaśnia, jak ustalono ich wiek.

Turystyka migracyjna. Straż Graniczna publikuje zdjęcia, kolejny polityk jedzie na granicę

Zdjęcia ujawnione w telefonach imigrantów potwierdzają, że wielu z nich przyjechało na Białoruś turystycznie, a potem zostali zawiezieni na granicę...

zobacz więcej

Jak informowały niektóre media, od kilku dni przy granicy polsko-białoruskiej w pobliżu miejscowości Nowy Dwór w powiecie sokólskim miało błąkać się po lesie „trzech niepełnoletnich chłopców i jedna dziewczyna”, którzy byli obywatelami Konga. Osoby te zostały zatrzymane przez Straż Graniczną w nocy z wtorku na środę w rejonie Nowego Dworu (Podlaskie).

– Przeprowadzane badania lekarskie – badania kostne wykazały, że cudzoziemcy: 4 obywateli Konga (trzech mężczyzn i jedna kobieta) zatrzymani na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki Nowy Dwór, pomimo deklaracji o swojej małoletności, które składali osobom postronnym obecnym przy zatrzymaniu, ale też funkcjonariuszom SG, są na pewno osobami powyżej 18. roku życia – poinformowała w czwartek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Jak wyjaśnia, taka praktyka często wykorzystywana jest przez nielegalnych imigrantów, aby nie trafić do strzeżonego ośrodka, ale do placówki opiekuńczo-wychowawczej, z której jest łatwiej uciec.

Funkcjonariusze zatrzymali w sumie 8 nielegalnych imigrantów, w tym 4 obywateli Konga, 3 obywateli Iranu i obywatela Syrii. Straż Graniczna zaznacza, że pozostałym próbom przekroczenia granicy udało się zapobiec. Z kolei za pomocnictwo zatrzymano trzech cudzoziemców: obywatela Białorusi, Rumunii i Sri Lanki. Jak informowała w czwartek rano na Twitterze Straż Graniczna, w środę odnotowano 233 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Zobacz także: Nakryli ich przy granicy z Polską. Łukaszenka rozstawia żołnierzy z karabinami snajperskimi?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej