RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Turystyka migracyjna. Straż Graniczna publikuje zdjęcia, kolejny polityk jedzie na granicę

Straż Graniczna (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)
Straż Graniczna (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)

Zdjęcia ujawnione w telefonach imigrantów potwierdzają, że wielu z nich przyjechało na Białoruś turystycznie, a potem zostali zawiezieni na granicę z Polską. Tymczasem europosłanka związana z kierowaną przez Donalda Tuska Europejską Partią Ludową, która chce wpuszczania imigrantów do Polski, zapowiedziała, że jeszcze dzisiaj jedzie na granicę.

Ogrodzenie na granicy z Białorusią. Wiadomo, ile kilometrów postawiono

Na granicy polsko-białoruskiej mamy ponad 130 km zasieków i około 90 km 2,5-metrowego płotu. Układane jest też zabezpieczenie dla zwierzyny –...

zobacz więcej

„Zdjęcia ujawnione w telefonach nielegalnych imigrantów pokazują, że na Białoruś wyjeżdżają turystycznie” – napisano na profilu Straży Granicznej, pokazując trzy wybrane zdjęcia.

„Przez kilka dni zwiedzają stolicę tego państwa, a potem transportowani są pod polską granicę, którą próbują nielegalnie sforsować” – dodano.

Sprawa jest poważna, bo z informacji służb wynika, że tylko w środę odnotowano kolejne 233 próby nielegalnego przekroczenia granicy. Funkcjonariusze zatrzymali ośmiu nielegalnych imigrantów: 4 obywateli Konga, 3 Iranu i obywatela Syrii. „Pozostałym próbom zapobieżono. Za pomocnictwo zatrzymano 3 cudzoziemców: obywateli Białorusi, Rumunii i Sri Lanki” – zaznaczono.

Zobacz także ->  To efekt działań m.in. na granicy z Białorusią. „Dodatkowe 3 mld złotych”

Straż Graniczna zwiększa więc wysiłki, by uszczelniać granice. Pomaga w tym rząd. Jak przekazał szef MSWiA, tylko w tym tygodniu do funkcjonariuszy trafiło 13 nowych pojazdów obserwacyjnych. Wartość każdego z nich to ponad 1,7 mln zł. W najnowszych PJN zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań, które wpłyną na ich skuteczność, ale też na bezpieczeństwo strażników.

Kulisy starcia w PO. Tusk temperuje ludzi Schetyny i dopieszcza radykalny elektorat

– Zaskakujące – mówią portalowi tvp.info politycy różnych ugrupowań pytani o ostrą reakcję Donalda Tuska. Surowe konsekwencje wobec Siemoniaka,...

zobacz więcej

Ochojska: Jestem w drodze


W tym samym czasie politycy związani z Platformą Obywatelską nieustannie apelują o wpuszczanie imigrantów do Polski. „Jestem w drodze na granicę” – napisała w czwartek w mediach społecznościowych Janina Ochojska (startowała do Parmalentu Europejskiego jako bezpartyjna z rekomendacji PO) i zaznaczyła, że „usprawiedliwianie się Łukaszenką jest oszukiwaniem swojego sumienia”.

„Nic nas nie usprawiedliwia od pomagania ludziom którzy umierają uwięzieni na granicy” – zaznaczyła europosłanka.

Zobacz także ->  Nakryli ich przy granicy z Polską. Łukaszenka rozstawia żołnierzy z karabinami snajperskimi?

Napisała, że chce pomóc w rozmowach, organizacji oraz mediacjach.

„Wierzę, że każdy z nas potrafi dostrzec siebie, swoje dziecko w bliźnim na granicy. Głęboko wierzę, że pod sztucznie napędzanym strachem jest empatia i ciepło w każdym z nas” – napisała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej