RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Źródło rodzącej się Solidarności”. Morawiecki w 45. rocznicę powstania KOR

Głodówka członków i współpracowników KOR w kościele św. Marcina w Warszawie (fot. zbiory Ośrodka KARTA/Facebook/Mateusz Morawiecki)
Głodówka członków i współpracowników KOR w kościele św. Marcina w Warszawie (fot. zbiory Ośrodka KARTA/Facebook/Mateusz Morawiecki)

Komitet Obrony Robotników był dla rodzącej się w 1980 roku Solidarności duchowym źródłem – ocenił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu we wpisie na Facebooku wskazał, że ci, którzy zakładali KOR uważali, że „niesienie pomocy potrzebującym i represjonowanym to podstawowy obowiązek chrześcijanina”. W czwartek przypada 45. rocznica powstania KOR.

45 lat temu powołano Komitet Obrony Robotników

45 lat temu, 23 września 1976 r., ogłoszono powstanie Komitetu Obrony Robotników. Jego członkowie jawnie, po raz pierwszy od trzech dekad...

zobacz więcej

Jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u – Komitet Obrony Robotników – powstał 23 września 1976 roku. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla NSZZ „Solidarność”, pierwszego za „żelazną kurtyną” niezależnego związku zawodowego. KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom.

Idea, która stanowiła „namiastkę solidaryzmu”


„Niesienie pomocy potrzebującym i represjonowanym to podstawowy obowiązek chrześcijanina. Tak pojmowali tę ideę Ci, dzięki którym powstał we wrześniu 1976 roku Komitet Obrony Robotników: Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Wojciech Onyszkiewicz” – wskazał we wpisie na Facebooku premier.

Przypomniał, że „pomocy w każdej postaci, obrony prawnej, materialnej czy zwykłej rozmowy, oczekiwali robotnicy, którzy w czerwcu 1976 roku, najpierw w Radomiu i Ursusie, a potem w innych miastach w Polsce, dali odpór komunistycznej władzy”.

„Dodajmy od razu – był to odpór skuteczny, chociaż z dramatycznymi konsekwencjami dla jego uczestników. Ludzie ci trafiali do więzień, tracili pracę, rodziny były narażone na szykany esbecji. I wtedy pojawiła się idea niesienia pomocy, która stanowiła namiastkę solidaryzmu, a więc tego zjawiska, które w szerszej skali wystąpiło w 1980 roku” – podkreślił szef rządu. Ocenił, że „ Komitet Obrony Robotników był dla rodzącej się w 1980 roku Solidarności duchowym źródłem”.

Do wpisu premiera dołączone było zdjęcie ze zbiorów Ośrodka KARTA, zatytułowane „Głodówka członków i współpracowników KOR w kościele św. Marcina w Warszawie, w proteście przeciwko przetrzymywaniu w areszcie 5 robotników z Radomia i Ursusa oraz członków i sympatyków KOR, 24-30 maja 1977, Warszawa”.

Zobacz także: Macierewicz: KOR był pierwszą jawną, niepodległościową strukturą organizacyjną

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej