RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dobry czas dla branży AGD w Polsce. Nie odczuła skutków pandemii

Produkcja urządzeń AGD w Polsce (fot. Shutterstock)
Produkcja urządzeń AGD w Polsce (fot. Shutterstock)

Branża AGD w Polsce nie odczuła skutków pandemii. W 2020 r. wyprodukowano 30 mln urządzeń. To o 3 proc. więcej niż w roku 2019 – podkreślili uczestnicy III Kongresu AGD, który w czwartek rozpoczął się w Łodzi. W tym sektorze przemysłu w 35 fabrykach w kraju pracuje ponad 30 tys. osób.

Olbrzymia transakcja na polskim rynku usług telekomunikacyjnych. Play kupuje UPC Polska

Właściciel sieci komórkowej Play przejmuje operatora internetu i telewizji UPC Polska. Cena to 7 mld zł. Transakcja ma zostać sfinalizowana w...

zobacz więcej

Kongres, organizowany przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną (ŁSSE) i APPLiA Związek Pracodawców AGD, to największe biznesowe spotkanie branży AGD w Europie. Do ŁSSE przyjechali reprezentanci największych na świecie producentów sprzętu gospodarstwa domowego, dystrybutorów, poddostawców oraz przedstawicieli polskiego rządu. W trakcie dwóch dni uczestnicy kongresu wezmą udział w panelach dyskusyjnych, rozmowach biznesowych i pokazach. Jego trzecia edycja przebiega pod hasłem „Nowy Klimat”.

Jak zaznaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, sytuacja wywołana przez pandemię COVID-19 dla wielu branż była okresem wyzwań, ale sektor AGD przekuł ją w sukces.

– Pandemia pokazała, że trzeba szybko reagować na to, co dzieje się w biznesie i w przypadku branży AGD widać, że ten czas był dobry. Pomimo nawet kilkunastodniowego przestoju w produkcji okazało się, że można zwiększyć ją w skali roku. Rok 2020 był rokiem dodatnim, jeśli chodzi o produkcję AGD w Polsce. To 3 procent wzrostu, co przekłada się na skalę urządzeń liczoną w milionach – powiedział.

Dodał, że zwiększona produkcja sprzętu wynikała z remontów mieszkań w czasie lockdownu i związanej z nimi wymiany urządzeń. – Efekt był taki, że producenci odpowiedzieli na ten zwiększony popyt, zwiększając produkcję – wskazał Buda.

W bankach tną etaty

Ten rok może przynieść kolejny rekord pod względem zwolnień w bankach. Winna jest pandemia i cyfryzacja – podaje w piątek „Rzeczpospolita”.

zobacz więcej

Polska europejskim liderem pod względem produkcji AGD


Wiceminister rozwoju i technologii oraz pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak podkreślił, że Polska jest europejskim liderem pod względem produkcji AGD. – To bardzo ważne ogniwo polskiej gospodarki – zaznaczył.

Globalne firmy z tego sektora posiadają w Polsce 35 fabryk, z których w 2020 r. wyjechało 30 mln sztuk sprzętu, z czego 24 mln to duże AGD. To o 3 proc. więcej niż w roku 2019. Stanowi to też ok. 35 proc urządzeń dużego AGD produkowanych w całej Unii, co oznacza, że Polska umocniła się na pozycji lidera w produkcji AGD. Co druga pralka, zmywarka lub suszarka do ubrań wyprodukowana w UE pochodzi z Polski. Fabryki w kraju zatrudniają bezpośrednio przeszło 30 tys. pracowników, a pośrednio ponad 100 tys.

Prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Konrad Pokutycki przyznał, że rozwój AGD w Polsce to już nie tylko kolejne zakłady produkcyjne, ale również centra badawczo-rozwojowe, inwestycje w laboratoria i innowacje. – Dziś spotkaliśmy się, by podyskutować jak dalej skutecznie rozwijać branżę AGD w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i w całej Polsce. Jak dalej inwestować, jak przeciwstawić się COVID-19. W kolejnym dniu zaplanowaliśmy spotkania z dostawcami materiałów do produkcji – zapowiedział.

Dodał, że dane z 2021 r. pokazują, że nadal trwa duży popyt na wyroby AGD, w związku z czym spodziewa się utrzymania wysokiego poziomu produkcji. –Jestem przekonany, że nasza branża, jak i wiele branż pokrewnych zakończy ten rok dobrze. Jest szansa, że pod względem produkcji pobijemy ubiegły rok – ocenił Pokutycki.

Czytaj także: Spada produkcja wina w Europie

Liczba pracowników ze Wschodu bije rekordy, ale wciąż ich jest za mało

Choć liczba pracowników ze Wschodu bije rekordy, agencje pracy nie są w stanie wypełnić wakatów – pisze „Rzeczpospolita”.

zobacz więcej

Brak pracowników na polskim rynku


Przedstawiciele sektora AGD wskazali, że obecnie ich największym problemem jest brak pracowników. – Aspekt braku pracowników na rynku w Polsce jest bardzo widoczny. Robimy wszystko, żeby zrekrutować jak największą liczbę osób, zachęcić bezrobotnych i wyciągnąć ich z niebytu pracy. Ściągamy też pracowników z zagranicy, bo bez tego dużego wsparcia niektóre linie produkcyjne nie mogłyby działać tak wydajnie – tłumaczyła Iwona Szmitkowska z Work Service SA.

Gospodarz dwudniowego spotkania prezes ŁSSE Marek Michalik, wyjaśnił, że temat kongresu „Nowy Klimat” ma zwrócić uwagę na podejmowane przez branżę AGD działania związane z ochroną środowiska.

– To naprawdę olbrzymie przedsięwzięcie, że wśród licznych odpadów, które widzimy dookoła nie ma odpadów AGD. To zasługa tego, że proces od opadu do surowca działa coraz szczelniej – podkreślił.

Czytaj także: Polska w czołówce producentów brokułów [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej