RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Unijna komisarz spotka się z min. Kamińskim ws. sytuacji na granicy

„Aby przedstawić swoje obawy” (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)
„Aby przedstawić swoje obawy” (fot. Maciej Moskwa/NurPhoto via Getty Images)

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson będzie rozmawiała w piątek z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w związku z nielegalną migracją. Komisja Europejska przekazała też, że Johansson wkrótce odwiedzi Polskę.

Ogrodzenie na granicy z Białorusią. Wiadomo, ile kilometrów postawiono

Na granicy polsko-białoruskiej mamy ponad 130 km zasieków i około 90 km 2,5-metrowego płotu. Układane jest też zabezpieczenie dla zwierzyny –...

zobacz więcej

Rzecznik KE Adalbert Jahnz przekazał, że Komisja jest w bliskim kontakcie z polskimi władzami w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

– W piątek unijna komisarz Ylva Johansson będzie rozmawiała z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim, aby przedstawić swoje obawy i dyskutować o pomocy finansowej i operacyjnej, która jest dostępna dla Polski, aby pomóc jej w zarządzaniu granicą zewnętrzną UE – powiedział rzecznik.

Dodał, że Johansson odwiedzi wkrótce Polskę, by „dokonać oceny sytuacji na miejscu”.

Rzecznik przypomniał też słowa unijnej komisarz ds. wewnętrznych Ylvy Johansson, która powiedziała: „Ważne jest, aby chronić naszą granicę przed agresją reżimu (Alaksandra) Łukaszenki. Aby to zrobić najlepiej, powinniśmy w pełni wykorzystać wspólne zasoby, takie jak pomoc Frontexu, i powinniśmy to robić w przejrzysty sposób. Pomaga to zagwarantować, że przestrzegamy wspólnych wartości i obowiązków UE”.

Jahnz dodał, że państwa członkowskie UE muszą skutecznie wykonywać swoje obowiązki w zakresie zarządzania granicami. „Zarządzanie granicami musi odbywać się z poszanowaniem praw podstawowych i nie może odbywać się kosztem życia ludzkiego. Polska granica jest granicą UE, a europejskie wsparcie jest w pełni dostępne, aby pomóc polskim władzom w rozwiązaniu tej sytuacji” – dodał rzecznik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej