RAPORT

Wojna na Ukrainie

Magdalena Kawalec-Segond: Mozart łagodzi objawy epilepsji

Muzyka łagodzi obyczaje (fot. Shutterstock/panitanphoto)
Muzyka łagodzi obyczaje (fot. Shutterstock/panitanphoto)

Muzyka łagodzi obyczaje. Czy jednak muzykoterapia ma naukowy sens? Owszem, o ile zdołamy zrozumieć, jak to działa. Neurologom amerykańskim udało się właśnie wyjaśnić mechanizm niemal cudownego działania jednej z sonat Mozarta w łagodzeniu objawów epilepsji.

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Co wiemy?

W Izraelu podaje się, i to szybko, trzecią dawkę szczepionki RNA, dokładnie tej, która była tam zastosowana masowo od początku. Z wstępnych,...

zobacz więcej

Padaczka dotyka około 1 proc. z nas, co trzeci chory cierpi na jej lekooporną formę. „Wielka choroba” jest poważnym problemem klinicznym z wielu względów. Moim zdaniem głównie dlatego, że jest tak różnorodna, że istotnie do jednego worka z napisem „epilepsja” trafiają bardzo różnorodne sytuacje, których podłoża molekularnego ani neurologicznego dokładnie nie znamy. Stąd dziś w diagnostyce i terapii epilepsji pomocne, a nawet niezbędne okazują się sztuczne inteligencje. Polecam link Cybermedycyna wobec „wielkiej choroby”

Podstawą kliniczną schorzenia jest tzw. napad padaczkowy, czyli gigantyczne wyładowanie elektryczne w mózgu. Działanie tego centralnego dla nas narządu polega na przepływaniu miedzy neuronami elektrycznego potencjału tzw. czynnościowego i utrzymywaniu potencjału spoczynkowego. Atak epileptyczny można porównać do jakiejś dramatycznej awarii w tej sieci elektrycznej, w wyniku której aż iskry lecą.

Sieć jest jednak po prostu uszkodzona, zatem oprócz napadów padaczkowych i związanych z nimi chorób współistniejących, osoby cierpiące ma epilepsję doświadczają międzynapadowych wyładowań padaczkowych ( tzw. IED). IED powstają w wyniku krótkotrwałego, synchronicznego „zaiskrzenia” populacji neuronowych, które są zwykle związane z sieciami epileptycznymi. Te IED są znanymi biomarkerami padaczkowymi, które są związane z częstością napadów i zaburzeniami funkcji poznawczych.

Robak boi się, ostrzega i pamięta

Pamięć i komunikacja nierozerwalnie kojarzą nam się z mózgiem. Można jednak mózgu nie mieć ani krztyny, a jednak wyczuwać niebezpieczeństwo,...

zobacz więcej

Jak przypominają autorzy najnowszej pracy nad muzykoterapią epilepsji, która właśnie pojawiła się na łamach „Scientific reports”, „istnieje coraz więcej dowodów na skuteczność muzyki, w szczególności Sonaty D-dur Mozarta na dwa fortepiany (KV 448) w zmniejszaniu aktywności padaczkowej napadów i międzynapadów. Niewiele jednak wiadomo o mechanizmie tego korzystnego „efektu Mozarta K448” dla osób z padaczką.” Istotnie, autorzy z Geisel School of Medicine at Dartmouth w Hanover (New Hampshire, USA) znaleźli sposób, alby pokazać, dlaczego TO działa, a inne fragmenty muzyczna (np. „Dla Luizy” Beethovena) nie.

Udało im się bowiem zmierzyć wpływ słuchania co najmniej przez 30 sekund K448 na wewnątrzczaszkowe międzynapadowe wyładowania padaczkowe (IED) u szesnastu pacjentów poddanych monitorowaniu wewnątrzczaszkowemu pod kątem opornej na leczenie padaczki ogniskowej. Oznacza to, że pacjenci ci mieli elektrody – niczym te stosowane w elektroencefalografii (EEG) – ale umieszczone wewnątrz, a nie na zewnątrz czaszki. Zwiększa to diametralnie czułość i specyficzność pomiaru EEG.

Czy warto się wybrać na COVID-party?

Zgodnie z oczekiwaniami, przechorowanie COVID-19 chroni bardziej przed kolejną infekcją SARS-CoV-2 niż szczepienie. Z oczywistości robi się wielkie...

zobacz więcej

Neurologom udało się zaobserwować redukcję IED podczas słuchania K448 po co najmniej 30-sekundowej ekspozycji na dźwięki. Statystycznie istotne były one w korze czołowej podczas przejść między długimi segmentami muzycznymi. Wszystkie inne prezentowane bodźce muzyczne wiązały się z nieistotnymi zmianami IED. Jak wyjaśniają autorzy: „wyniki te sugerują, że »efekt Mozarta K448« zależy od czasu trwania ekspozycji na utwór i może preferencyjnie modulować aktywność w czołowych sieciach emocjonalnych.” Zatem chodzi o pozytywną reakcję emocjonalna przede wszystkim, ale taką, której nie uzyskujemy żadną inną muzyką, np. relaksacyjną….

Zobacz także: Toksyczne białka w mózgu

Czy te przeciekawe obserwacje dadzą wgląd w mechanizm leżący u podstaw IED? Zapewne z czasem. Odkrycia te zachęcają do stosowania K448 Mozarta jako nieinwazyjnej, niefarmakologicznej interwencji w leczeniu padaczki opornej na leczenie. Autorzy stawiają i dokumentują hipotezę, że słuchanie K448 przez zaledwie 30 sekund może aktywować sieci w mózgu, które są związane z pozytywnymi reakcjami emocjonalnymi na muzykę i są regulowane przez korę czołową. Sugerują, że aktywacja tych sieci może przyczynić się do zmniejszenia skoków aktywności elektrycznej związanych z padaczką wśród osób z padaczką lekooporną.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Muzykoterapia dokonała wielkiego skoku od czasów, gdy stosowali ją szamani w celu przywracania zdrowia lub funkcjonowania ludzi z problemami natury fizycznej, umysłowej i emocjonalnej (depresja, nerwice, zaburzenia osobowości). Epilepsja wydaje się być kolejnym schorzeniem na liście, przy czym zestaw potencjalnych terapeutyków jest tu ograniczony na razie do jednego konkretnego utworu, jako że nic innego nie chce działać. A to oznacza, że warto podjąć bardzo szeroką analizę tej muzyki.

Poza wszystkim, muzyka będąc pięknem jak najbardziej czasem nieba sięgającym i tam nas unoszącym, jest zjawiskiem fizycznym. To drgania o określonej częstości, generujące konkretne harmonie i o określonym rytmie… Właśnie rytm bywał jak dotąd podejrzewany i badany pod względem swego gigantycznego wręcz wpływu na mózg. Całe życie opiera się o rytmy, choćby najprostszy i powszechnie zarządzający światem stworzeń rytm dobowy czy roczny. Fale mózgowe też maja swój rytm. Podstawy naukowe muzykoterapii mogą się okazać na długie, ale wyciagnięcie ręki, a gdzie nie ma innych leków (bo np. padaczka jest lekooporna), może się to okazać światełkiem w tunelu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej