RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE skarży Polskę do TSUE. Czarnecki dla tvp.info: Pretekst, by uderzyć w nasz kraj

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (fot. PAP/EPA/FRANCOIS WALSCHAERTS / POOL)
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (fot. PAP/EPA/FRANCOIS WALSCHAERTS / POOL)

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z „podważeniem niezależności krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji” – Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Instytucje UE korzystają z każdego nie tyle powodu, ale pretekstu, aby uderzyć w nasz kraj – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

TK o wyższości prawa unijnego nad krajowym. Co zarządzono? [WIDEO]

Trybunał Konstytucyjny ogłosił w środę po południu przerwę w rozprawie zainicjowanej wnioskiem premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady...

zobacz więcej

KE oświadczyła, że w trybie pilnym w maju 2020 roku Polska zmieniła niektóre przepisy swej ustawy Prawo telekomunikacyjne dotyczące powoływania i odwoływania prezesa polskiego krajowego organu regulacyjnego – Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

„Na podstawie tych samych przepisów zmieniających polski rząd przedwcześnie odwołał – ze skutkiem od maja 2020 roku – prezesa polskiego organu regulacyjnego, którego kadencja powinna była trwać do września 2021 roku. Zgodnie z przepisami UE warunki, które mogą prowadzić do wcześniejszego odwołania prezesa krajowego organu regulacyjnego, muszą zostać określone przed rozpoczęciem kadencji. Jest to ważne zabezpieczenie gwarantujące niezależność krajowego organu regulacyjnego od nacisków politycznych” – poinformowała Komisja Europejska.

Naciski polityczne?


Komisja przekazała, że „niezależność krajowego organu regulacyjnego jest kluczową zasadą unijnych ram prawnych w zakresie telekomunikacji”. „Celem tej zasady jest zagwarantowanie, by organ mógł podejmować obiektywne decyzje i działać bezstronnie zarówno względem przedsiębiorstw podlegających regulacji, jak i w obliczu nacisków politycznych. Zasadę tę zagwarantowano na mocy obowiązującej wówczas dyrektywy ramowej, a ostatnio podkreślono jej wagę w kodeksie łączności elektronicznej” – wskazano w komunikacie KE.

Decyzja KE o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce została podjęta „w wyniku wymiany opinii między Komisją a władzami polskimi”. W lipcu 2020 roku KE skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia, a w lutym 2021 roku, po otrzymaniu odpowiedzi od władz polskich, przesłała uzasadnioną opinię, na którą władze w Warszawie również odpowiedziały. Wspomniana wymiana opinii – zdaniem KE – nie rozwiązała kwestii, o której mowa. Komisja Europejska uznała wyjaśnienia przedstawione przez Polskę za niezadowalające i niezgodne z wymogami Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej, które miały zostać wdrożone w wyniku zmian legislacyjnych z maja 2020 roku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Europoseł Czarnecki ocenił w rozmowie z portalem tvp.info, że skarga KE to tylko „pretekst, by uderzyć w nasz kraj”. – Tu nie chodzi o meritum, bo spory merytoryczne między instytucjami w ramach państwa są czymś powszechnym. Są konflikty między rządem w Berlinie a Trybunałem Konstytucyjnym w Karlsruhe. W tym przypadku to szukanie pretekstu, aby atakując Polskę ograniczać konkurencyjność gospodarczą i polityczną naszego kraju – dowodzi.

– Im więcej tego typu absurdalnych merytorycznie ataków, tym bardziej polskie władze zamiast skupiać się na rozwoju gospodarczym będą musiały publicznie udowadniać, że nie są wielbłądem – przekonuje polityk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej