RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Więcej młodych ludzi w szpitalach. Wszystko przez napoje energetyczne

Foodwatch domaga się wprowadzenia limitu wieku uprawniającego do ich zakupu (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)
Foodwatch domaga się wprowadzenia limitu wieku uprawniającego do ich zakupu (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)

Coraz więcej młodych Holendrów trafia do szpitali po spożyciu napojów energetycznych. W związku z tym organizacja Foodwatch domaga się wprowadzenia przez władze limitu wieku uprawniającego do ich zakupu.

Problemy z dostawami. McDonald’s wycofuje ze sprzedaży niektóre produkty

Z powodu problemów z dostawami sieć McDonald's czasowo wycofuje z menu we wszystkich lokalach w Wielkiej Brytanii koktajle mleczne i niektóre...

zobacz więcej

Największe supermarkety w Holandii nie są temu przeciwne, ale pod warunkiem, że limit wieku dla kupujących, 18 lat, będzie obowiązywać we wszystkich sieciach handlowych.

Energetyki zaburzają rytm serca


Holenderscy lekarze od lat alarmują o szkodliwości popularnych wśród młodzieży „energetyków”. Holenderskie Stowarzyszenie Pediatrii (NVK) jest „bardzo zaniepokojone” wzrostem spożycia napojów.

Coraz więcej nieletnich trafia do szpitali po spożyciu napojów energetycznych. „Mieszanina tauryny, kofeiny i cukru w zbyt dużych ilościach może zaburzać rytm serca” – ostrzegają pediatrzy z NVK.

Zobacz także: Holendrów nie stać na opłaty za energię

Organizacja Foodwatch rozpoczęła rozmowy z supermarketami, aby wprowadzono limit wieku przy zakupie „energetyków”. Największe sieci, Albert Heijn i Jumbo, popierają taki ruch. Stawiają jednak warunek, że muszą się do niego przyłączyć także inne supermarkety.

Foodwatch informuje, że jest po rozmowach ze wszystkimi sieciami. Centralne Biuro Handlu Żywnością (CBL) popiera pomysł, ale nie zamierza wprowadzać odgórnych regulacji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej