RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Ważne słowa prezesa Moderny. „Pandemia skończy się w ciągu roku”

Do połowy 2022 roku szczepionka przeciw COVID–19 powinna być dostępna dla wszystkich (fot. Al Seib/LATimes/Getty Images).
Do połowy 2022 roku szczepionka przeciw COVID–19 powinna być dostępna dla wszystkich (fot. Al Seib/LATimes/Getty Images).

Do połowy 2022 r. szczepionka przeciw COVID–19 powinna być dostępna dla wszystkich ludzi na świecie, a w drugiej połowie przyszłego roku świat powinien wrócić do normalności – powiedział dziennikowi „Neue Zuercher Zeitung” Stephane Bancel, dyrektor generalny firmy Moderna.

Biorąc pod uwagę, jak przez ostatnie pół roku rosły moce produkcyjne, do połowy 2022 r. na świecie powinno być dostępnych wystarczająco wiele dawek, by zaszczepić każdego człowieka – zaznaczył Bancel, kierujący jedną z produkujących szczepionki firm.

Dyrektor Moderny ma nadzieję, że w ciągu roku świat powinien wrócić do normalnego życia. Jego zdaniem przez rozprzestrzenianie się bardziej zaraźliwego wariantu Delta niedługo każdy będzie miał kontakt z koronawirusem.

„Ostatecznie będzie podobnie jak teraz z grypą. Będziesz mógł się zaszczepić i spokojnie przejść zimę. Albo tego nie zrobisz, ryzykując zachorowanie albo nawet hospitalizację” – powiedział Bancel w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika.

Szef amerykańskiej firmy zapewnił, że w wystarczającej ilości dostępne będą również dawki przypominające szczepionki, które jego zdaniem zdecydowanie powinny przyjąć osoby zaszczepione najwcześniej.

Bancel przekazał, że firma pracuje nad nową wersją przypominającej dawki szczepionki, która będzie dostępna w 2022 r. „Preparat powstaje w oparciu o badania nad nowymi wariantami koronawirusa, a jego cena pozostanie taka sama jak w tym roku" – zapewnił szef Moderny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej