RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Holendrów nie stać na opłaty za energię

W przyszłości wielu najemców może mieć kłopoty, kiedy wzrośnie cena gazu (fot. Felipe Rodriguez/VWPics/UIG/Getty Images)
W przyszłości wielu najemców może mieć kłopoty, kiedy wzrośnie cena gazu (fot. Felipe Rodriguez/VWPics/UIG/Getty Images)

Około 550 tys. z 6 mln holenderskich gospodarstw domowych żyje w tzw. ubóstwie energetycznym – wynika z badania opublikowanego w czwartek przez instytut badawczy TNO.

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w sierpniu wzrosła o ponad 80 proc.

W sierpniu 2021 r. banki sprzedały kredyty mieszkaniowe za prawie 8,2 mld zł. Pod względem wartości jest to wzrost o ponad 80 proc. w stosunku do...

zobacz więcej

Takie gospodarstwa charakteryzują się wysokimi kosztami energii i niskimi dochodami, a użytkowany dom jest zwykle słabo ocieplony. Ze względu na wysokie rachunki za energię często mają problemy z ich opłacaniem.

Instytut zauważa, że takie gospodarstwa dominują we wschodniej części Holandii. „Problem nie dotyczy aglomeracji Ranstad, czyli obszaru metropolitalnego Amsterdam, Haga, Rotterdam i Utrecht” – czytamy w raporcie.

Zobacz także: Holandia: 80 tys. mieszkań socjalnych z wadami, niektóre do rozbiórki

Główny ekspert TNO Peter Mulder twierdzi, że rosnące rachunki za energię mogą w przyszłości stanowić problem dla wielu Holendrów.

– Chociaż duża część holenderskiej populacji nie ma teraz trudności z płaceniem rachunków za energię, wielu najemców może mieć kłopoty, jeśli np. wzrośnie cena gazu – twierdzi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej