RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Lubańskie sztolnie odkrywają tajemnice

Miłośnikom lokalnej historii Lubania (woj. dolnośląskie) udało się wejść do odkrytych sztolni. Nie ma tam ukrytych skarbów, ale sam obiekt jest imponujący. Korytarze mają 3 m szerokości, są wysokie na 3,5 m. Tunele wykute w bazaltowej skale miały pełnić funkcję przeciwlotniczego schronu. Reporterzy TVP3 Wrocław odwiedzili je z kamerą.

Badanie odległości w kosmosie bardziej precyzyjne. Dzięki polskim naukowcom

Dzięki naukowcom z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki laserowe pomiary odległości do satelitów i Księżyca będą jeszcze dokładniejsze....

zobacz więcej

Przez dwa miesiące, na trzy zmiany, pracownicy firmy górniczej odkopywali wysadzone wejście do podziemi. Ręcznie metr po metrze, kamień po kamieniu udrażniali 30-metrowy tunel.

Wysiłek się opłacił. Udało się wejść do podziemnych sztolni. Teraz już wiadomo, że podziemny obiekt nie został dokończony przez Niemców. Na miejscu pozostały narzędzia górnicze, wagoniki i tory, którymi transportowany był urobek.

Poszukiwaczom udało się dotrzeć do sztolni numer jeden. By wejść do drugiej, niemal identycznej budowli, trzeba pokonać kolejną przeszkodę w postaci osuwiska.

Projekt wejścia do lubańskich podziemi wsparło wiele dolnośląskich firm i samorządów. Pieniądze wpłacali też mieszkańcy Lubania, którzy chcieli poznać tajemnice podziemnego miasta.

Potrzeba jeszcze kilku tygodni, aby dokładnie przebadać podziemne sztolnie. Teraz pracują tam archeolodzy oraz geodeci. Lubańskie sztolnie zachowały się w bardzo dobrym stanie technicznym, być może staną się atrakcją dla turystów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej