RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wirus szaleje na Ukrainie. Cały kraj w żółtej strefie

Minionej doby zmarło ponad 120 osób (fot. Celestino Arce/NurPhoto via Getty Images)
Minionej doby zmarło ponad 120 osób (fot. Celestino Arce/NurPhoto via Getty Images)

Na Ukrainie zarejestrowano minionej doby prawie 8 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 120 zgonów w związku z COVID-19 – poinformowało ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Od czwartku w kraju obowiązuje tzw. żółta strefa epidemiczna.

Niemcy. Niezaszczepieni na kwarantannie nie dostaną pieniędzy

Najpóźniej od listopada osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, będące na kwarantannie nie będą otrzymywać odszkodowania za utracone zarobki –...

zobacz więcej

22 września odnotowano 7866 infekcji, w tym 667 wśród dzieci i 175 wśród pracowników medycznych. 123 osoby zmarły, 2070 hospitalizowano, a 2305 wyzdrowiało. Najwięcej zakażeń wykryto w obwodzie charkowskim.

To najwyższy dobowy bilans zakażeń na Ukrainie od pierwszej połowy maja.

Żółta strefa


W związku ze wzrostem zachorowań cały kraj przeszedł do tzw. żółtej strefy epidemicznej, dla której przewidziane są ostrzejsze restrykcje. Ograniczenia nie będą obejmować miejsc, w których pracownicy i klienci są zaszczepieni, mają negatywny wynik testu albo potwierdzenie niedawnego przechorowania COVID-19.

Zobacz także: Koronarestrykcje w Europie. Kto zaostrza, a kto znosi

W strefie żółtej zabronione są stacjonarne zajęcia w placówkach oświatowych, jeśli mniej niż 80 proc. pracowników ma żółty albo zielony paszport covidowy. Paszporty mają zawierać informacje o zaszczepieniu, negatywnym teście na COVID-19 przeprowadzonym w ciągu ostatnich 72 godzin albo o przebyciu tej choroby. Żółty przeznaczony jest dla osób, które otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki, a zielony – dla zaszczepionych w pełni.

Szczepionka mRNA przyjęta po przejściu COVID-19 silniej neutralizuje wariant delta

Osoby zaszczepione szczepionką mRNA przeciwko COVID-19, które wcześniej przebyły tę chorobę, silniej neutralizują wariant delta wirusa SARS-CoV-2 w...

zobacz więcej

Zabronione jest też przeprowadzanie masowych wydarzeń z udziałem ponad jednej osoby na 4 metrach kwadratowych. Ograniczono też dopuszczalną liczbę odwiedzających kina, siłownie, baseny itd.

Przestrzeganie restrykcji przewidzianych dla żółtej strefy nie będzie dotyczyć miejsc (lokali gastronomicznych, teatrów, siłowni itd.), w których wszyscy klienci i co najmniej 80 proc. pracowników będzie mieć żółty albo zielony paszport.

Przedsiębiorcy sami mają decydować, czy obsługiwać tylko zaszczepionych, czy wszystkich, ale przy zastosowaniu się do restrykcji np. dotyczących ograniczenia liczby klientów. Pozostaje obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach i transporcie publicznym.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Od początku pandemii na Ukrainie zarejestrowano prawie 2,4 mln zakażeń i niemal 55,3 tys. zgonów.

Szczepienia na Ukrainie


W pełni zaszczepionych jest ok 5,3 mln z ok. 41 mln mieszkańców Ukrainy. W środę władze zapowiedziały wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla urzędników i pracowników oświaty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej