RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef MON ws. Turowa: Będziemy zabiegać o suwerenność, wskazując na łamanie traktatów

TSUE nakazał Polsce wstrzymać węgla wydobycie do czasu rozstrzygnięcia sprawy (fot. arch.PAP/M.Kulczyński)
TSUE nakazał Polsce wstrzymać węgla wydobycie do czasu rozstrzygnięcia sprawy (fot. arch.PAP/M.Kulczyński)

PiS konsekwentnie będzie zabiegać się o suwerenność Polski, wskazując na nadużycia, na łamanie traktatów; Polska ma złoża węgla i tu jesteśmy poddawani presji – oświadczył minister obrony Mariusz Błaszczak w kontekście decyzji TSUE o karach za wydobywanie węgla w KWB w Turowie.

Europoseł: Sankcje wobec Turowa są w Polsce bezskuteczne

Decyzje ws. kopalni Turów zgodnie z unijnym prawem może podejmować tylko Rada i tylko jednomyślnie, a nie TSUE – uważa europoseł Jacek...

zobacz więcej

Pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy potwierdza ustalenia portalu wPolityce.pl, który podaje, że „premier Mateusz Morawiecki odwołał swój udział w rozpoczynającym się w czwartek Szczycie Demograficznym w Budapeszcie z uwagi na to, że ma tam być tam premier Czech Andrej Babiš”, minister obrony odparł: „Z tego, co wiem, pan premier Mateusz Morawiecki dziś będzie w Warszawie. Natomiast jakie były przyczyny obecności pana premiera czy też nieobecności, to pan premier będzie osobiście o tym informował”.

Dopytywany, „czy można w takim razie zakładać, że premier Babiš nadużył zaufania premiera Morawieckiego w tych rozmowach na temat sytuacji w kopalni Turów”, minister stwierdził, iż „można powiedzieć, że polski rząd stosuje wszystkie środki, żeby obronić Turów, (...) dlatego, że ta kopalnia jest ważna dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Wskazał też na bezproblemowe funkcjonowanie pobliskich kopalni w Czechach i Niemczech, a więc na „nierówne traktowanie” i „nadużycie”.

Solidarność „Turowa”: Decyzja TSUE podważa sens funkcjonowania Polski w UE

Decyzja TSUE, nakładająca na Polskę kary finansowe za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni...

zobacz więcej

– W sytuacji, w której rosną ceny energii, gdy partnerzy nie są równo traktowani – bo przecież doskonale wiemy, że Turów położony jest w trójkącie na styku granic Niemiec, Czech i Polski, i na terenie Czech są kopalnie, które stosują identyczne metody wydobycia węgla brunatnego, na terenie Niemiec też, tylko Unii Europejskiej nie podoba się kopalnia i elektrownia w Turowie – przypomniał. Według niego „mamy więc tu do czynienia z nadużyciem”.

Szef MON zapewnił, że polski rząd „konsekwentnie i stanowczo” będzie zabiegał, żeby kopalnia Turów mogła funkcjonować.

– I zwracam uwagę na wypowiedzi np. wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO), która mówi o zamykaniu Turowa. A więc pomyślmy, co by się działo, gdyby Polską rządziła koalicja PO-PSL – powiedział.

Błaszczak był też pytany, z jakim rodzajem decyzji TSUE mamy do czynienia i czy polski rząd zamierza „powiedzieć, że nie mamy do czynienia w ogóle z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE”.

Kim jest sędzia, która chce zamknąć Turów? „Jej stanowisko to decyzja jednej osoby”

500 tys. euro dziennie to kara, jaką TSUE nałożył na Polskę za wydobywanie węgla w kopalni Turów. – To nie jest wyrok, tylko decyzja jednej osoby –...

zobacz więcej

– Już zostały podjęte działania o charakterze prawnym, wskazujące na to, że zostały przekroczone kompetencje – poinformował. Dodał, że „cała gra odbywa się tu na kilku płaszczyznach”.

Pierwsza płaszczyzna to sprawa suwerenności naszego kraju i chcę zapewnić, że Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie będzie zabiegać się o suwerenność mimo tych różnych przeszkód, z jakimi mamy do czynienia, wskazując na nadużycia, wręcz na łamanie traktatów – zadeklarował.

Błaszczak przypomniał uchwałę PiS mówiąc o tym, że „chcemy być w UE”, ale – jak podkreślił – „naszą obecność w UE związana jest z zabiegami o naszą suwerenność”.

– Nie godzimy się na politykę, która była stosowana w Polsce do 2015 r. przez koalicji PO-PSL, w której to Polska była dostarczycielem taniej siły roboczej i miejscem zbytu dla produktów powstających poza granicami naszego kraju – oświadczył.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Ocenił przy tym, że n„niektórym partnerom” nie podoba się rozwój Polski.

Spór o Turów. PiS zdecyduje się na radykalny krok ws. Czech?

Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej zapowiadał, że rząd „wykorzysta wszelkie możliwości prawne”, by wykazać, że wyrok TSUE...

zobacz więcej

– Polska się rozwija, i to się nie podoba naszym niektórym partnerom. Ale my się nie obrażamy, działamy konsekwentnie i stanowczo, zabiegamy o polskie interesy na arenie UE – powiedział.

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej