RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

IMGW wydaje alerty drugiego stopnia. Zbliża się wichura

Niebezpieczna pogoda w czwartek (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)
Niebezpieczna pogoda w czwartek (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla dwóch województw północnej Polski. Synoptycy ostrzegają też przed silnym sztormem na Bałtyku; wiatr może wiać z siłą 10 stopni w skali Beauforta.

Waży półtorej tony i terroryzuje Brytyjczyków. Morski potwór zatapia drogie jachty

Norweski mors arktyczny, który wypłynął wiosną ze Spitsbergenu, latem pojawił się u wybrzeży Wielkiej Brytanii, gdzie zatapia drogie luksusowe...

zobacz więcej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w czwartek na Morzu Bałtyckim rozpocznie się czas sztormów. Podkreślono, że pierwsze silne zjawisko prognozowane jest od czwartku do piątku.

„Spodziewamy się maksymalnego wiatru do 10 stopni w skali Beauforta, od około 90 do około 100 km/h. Sugerujemy, że większość jednostek pływających powinna pozostać w portach” – brzmi komunikat Instytutu.

W czwartek wiatr będzie wiał z południowego zachodu, odpychając wodę od naszych brzegów (offshore). W nocy wiatr skręci na kierunek północno-zachodni, co spowoduje wzrost poziomu morza i znacznie większą falę, która na pełnym morzu może osiągnąć wysokość nawet sześciu metrów (onshore) – dodano.

W związku z silnym wiatrem dla województw zachodniopomorskiego i pomorskiego wydano alerty pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Na terenach objętych ostrzeżeniami prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że najbardziej niebezpiecznie będzie w nocy z czwartku na piątek, kiedy prędkość wiatru znacząco wzrośnie w całym kraju – do 100 km/h w porywach nad morzem i do 80 km/h na pozostałym obszarze Polski. Trudne warunki będą panować również w szczytowych partiach Sudetów i Tatr – tam opady deszczu i silny wiatr do 110 km/h.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej