RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

100 tys. lat temu ludzie zaczęli się ubierać. Naukowcy mają kłopot

Wynalezienie ubrań otwierało przed ludźmi perspektywy ekspansji z Afryki (fot. Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images)
Wynalezienie ubrań otwierało przed ludźmi perspektywy ekspansji z Afryki (fot. Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images)

Narzędzia służące do obróbki skór na ubrania, datowane na 120-90 tys. lat temu odkryto w Maroku – piszą naukowcy na łamach „iScience”.

Sieciówka przeprosiła mężczyzn. W reklamie użyto niefortunnego sloganu

Popularna sieciówka opublikowała w mediach społecznościowych przeprosiny za to, że do promocji swojej aplikacji zakupowej użyła niefortunnego...

zobacz więcej

Wynalezienie ubrań przez człowieka było ogromnym przełomem w rozwoju cywilizacyjnym. Świadczyło o zaawansowanych zdolnościach poznawczych człowieka i otwierało przed ludźmi perspektywy ekspansji z Afryki do chłodniejszych obszarów naszej planety.

Kłopot naukowców


Początki wytwarzania i noszenia ubrań giną jednak w mroku dziejów. Takie materiały jak skóry dużo szybciej ulegają rozpadowi niż inne obiekty z czasów prehistorycznych, na przykład narzędzia. Z tego powodu naukowcy ciągle niewiele wiedzą na ten temat.

Zobacz także: Skąd pochodzi dżins? Historia słynnej tkaniny

USA. Wzrasta sprzedaż ubrań. Powód: koniec pracy zdalnej

W związku z malejącą liczbą nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w wielu amerykańskich miastach pracownicy wracają do biur. Sprzedawcy...

zobacz więcej

W Jaskini Przemytników w Maroku odkryto kościane narzędzia datowane na 120-90 tys. lat. W pobliżu znaleziono również kości drapieżników.

Zdaniem naukowców w tym miejscu prehistoryczni ludzie, przedstawiciele Homo sapiens, skórowali zwierzęta, a następnie dokonywali obróbki skór.

W jaskini naukowcy naliczyli ok. 12 tys. fragmentów kostnych, w tym ponad 60 kości, którym ówcześni mieszkańcy nadali postać narzędzi. Analiza nacięć na pozostałych kościach wskazuje, że nie obrabiano ich dla mięsa, ale raczej dla skór – opisuje Emily Hallett z Instytutu Badań nad Dziejami Człowieka im. Maxa Plancka w Jenie (Niemcy).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Odkryte narzędzia Hallet porównała z narzędziami do obróbki skór pochodzącymi z innych stanowisk archeologicznych. Jej zdaniem stopień wyspecjalizowania narzędzi świadczy o tym, że są one częścią zaawansowanej kultury materialnej, która pozostaje na razie nieodkryta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej