RAPORT

Pogarda

Zaskakujące słowa europosła Lewicy. Przyznał, że decyzja TSUE jest bezprawna?

Najnowsze

Popularne

Decyzje ws. kopalni Turów zgodnie z unijnym prawem może podejmować tylko Rada i tylko jednomyślnie, a nie TSUE – alarmował europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski stwierdzając, że tym samym sankcje TSUE są bezprawne i bezskuteczne. – Zgadzam się z Saryuszem-Wolskim, że powinniśmy dziś szukać wszelkich rozwiązań, które uratują nasze bezpieczeństwo energetyczne – mówił w programie „#Jedziemy” w TVP Info europoseł Lewicy Marek Balt.

Europoseł: Sankcje wobec Turowa są w Polsce bezskuteczne

Decyzje ws. kopalni Turów zgodnie z unijnym prawem może podejmować tylko Rada i tylko jednomyślnie, a nie TSUE – uważa europoseł Jacek...

zobacz więcej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoosobowo postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Zdaniem europosła Lewicy Marka Balta fakt, że kopalnia w Turowie została obciążona karą, jest „dużym problemem”, ale – zwraca uwagę – „najpierw zastanówmy się, dlaczego tak się stało, kto wydał złe decyzje, które skarżą teraz Czesi”.

Jednocześnie oceniał, że kopalni „musimy bronić, bo jest nam bardzo potrzebna”.

Marek Balt o decyzji TSUE


Pytany, czy Polska powinna płacić na rzecz Komisji Europejskiej karę do momentu wydania prawomocnego orzeczenia TSUE, oznajmił, że jego „poczucie sprawiedliwości mówi mi, że jeżeli jestem za coś ukarany, to powinienem tę karę wykonać”.

– Ale być może rząd ma informacje i dokumenty wskazujące, że możemy uniknąć tej kary i dogadać się z Czechami; to rząd podejmuje decyzje – mówił Balt.

Poseł opozycji o Turowie: Absolutnie nie płacić kary

Absolutnie uważam, że polski rząd nie powinien płacić kary nałożonej przez TSUE ws. kopalni Turów – oznajmił poseł PSL Paweł Bejda w programie...

zobacz więcej

Prowadzący program Michał Rachoń pytał europosła Lewicy o słowa eurodeputowanego PiS Jacka Saryusza-Wolskiego, który napisał na Twitterze, że decyzje ws. kopalni Turów (7 proc. energii to 3,2 mln gospodarstw domowych) może podejmować według art. 192 ust. 2c w związku z art. 194 ust. 2 Traktatu o Funkcjonowaniu UE „tylko Rada i tylko jednomyślnie, a nie TSUE”.

„Tym samym sankcje TSUE są bezprawne i bezskuteczne w RP, bo wpływają znacząco na strukturę zaopatrzenia w energię” – dodał.

Balt pytany, co więc zrobić z tym problemem, odparł, że zgadza się z Saryuszem–Wolskim, że „powinniśmy dziś szukać wszelkich rozwiązań, które uratują nasze bezpieczeństwo energetyczne”. – Czyli przyznaje pan, że decyzja TSUE jest bezprawna, bo traktaty stwierdzają, że takie decyzje podejmuje Rada a nie TSUE – odpowiedział mu Rachoń.

Art. 192 ust 2 mówi m.in., że Rada, stanowiąc jednomyślnie zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą i po konsultacji z Parlamentem Europejskim, Komitetem Ekonomiczno-Społecznym i Komitetem Regionów, uchwala „środki wpływające znacząco na wybór Państwa Członkowskiego między różnymi źródłami energii i ogólną strukturę jego zaopatrzenia w energię”.

Art. 194 mówi m.in. o nienaruszaniu „prawa Państwa Członkowskiego do określania warunków wykorzystania jego zasobów energetycznych, wyboru między różnymi źródłami energii i ogólnej struktury jego zaopatrzenia w energię”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej