RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Byk dwukrotnie starszy od geoglifów z Nazca znaleziony na Syberii. Kto go stworzył?

Geoglif powstał ponad 4 tysiące lat temu (fot. Institute for the History of Material Culture - IHMC RAS/V. Busova, E. Nikitina)
Geoglif powstał ponad 4 tysiące lat temu (fot. Institute for the History of Material Culture - IHMC RAS/V. Busova, E. Nikitina)

W pobliżu wsi Chondergej w południowo-zachodniej części rosyjskiej Republiki Tuwy odkryto pierwszy w tej części świata zwierzęcy geoglif. Archeolodzy z petersburskiego Instytutu Historii Kultury Materialnej oceniają, że byk ze żwiru i piaskowca powstał ponad 4 tys. lat temu.

Mamuty wrócą na Ziemię? Pierwszy może się urodzić już za 6 lat

Jak informuje brytyjski dziennik „The Guardian”, wybitni specjaliści z dziedziny genetyki dostali grant wysokości 15 mln dolarów. Pieniądze te...

zobacz więcej

Kamienny byk o wymiarach 3 na 4 metry był częścią pochówku we wczesnej epoce brązu ponad 4 tys. lat temu, co oznacza, że jest o tysiąc lat starszy od słynnego kredowego Białego Konia z Uffington w Anglii i dwukrotnie starszy od linii na pustyni Nazca w Peru.

Archeolodzy odkopali jedynie tył byka z tylnymi łapami i ogonem, przednia część zwierzęcia została przypadkowo zniszczona w latach 40. ubiegłego wieku przez budowniczych drogi.

Wyjątkowe odkrycie


To pierwsze takie odkrycie nie tylko w Republice Tuwy, ale w całej Azji Środkowej.

– Motyw byka jest typowy dla kultur Azji Środkowej z wczesnej epoki brązu. Później, w czasach scytyjskich, byki zostały zastąpione przez jelenie – wskazuje kierowniczka misji archeologicznej Marina Kilunowskaja. – Odkrywaliśmy petroglify przedstawiające byki wokół Tuwy, ale natknięcie się na geoglif zwierzęcy jest wyjątkowym odkryciem w skali całej Azji Środkowej. Wcześniej nie natykaliśmy się na takie kamienne kompozycje – przyznała.

Członkowie ekspedycji mają nadzieję, że unikalny byk zostanie zachowany jako część chronionego stanowiska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej