RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Liczba pracowników ze Wschodu bije rekordy, ale wciąż ich jest za mało

Obecnie 513 tys. obcokrajowców posiada ważne zezwolenia na dłuższy pobyt w Polsce (fot. arch.PAP/G.Michałowski, zdjęcie ilustracyjne)
Obecnie 513 tys. obcokrajowców posiada ważne zezwolenia na dłuższy pobyt w Polsce (fot. arch.PAP/G.Michałowski, zdjęcie ilustracyjne)

Choć liczba pracowników ze Wschodu bije rekordy, agencje pracy nie są w stanie wypełnić wakatów – pisze „Rzeczpospolita”.

Jeśli strategia „od pola do stołu” będzie realizowana, spadnie produkcja żywności

W wyniku realizacji strategii „od pola do stołu” spadnie produkcja żywności, a ceny wzrosną – poinformowała Copa-Cogeca, europejska organizacja...

zobacz więcej

„O ile wcześniej zabiegaliśmy o klientów, o tyle dzisiaj największym wyzwaniem jest zdobycie pracowników” – mówi „Rz” Krzysztof Inglot, prezes agencji zatrudnienia Personnel Service, która specjalizuje się w rekrutacji cudzoziemców, głównie Ukraińców.

Potrzeba 2,5 tys. pracowników


Jak dodaje, w najbliższych tygodniach ma zamówienia na prawie 2,5 tys. pracowników z Ukrainy to ponaddwukrotnie więcej niż liczba dostępnych kandydatów.

Podobny problem według dziennika zgłaszają wszystkie agencje rekrutujące cudzoziemców. Nie kryją też, jak czytamy, obaw, że w IV kwartale, gdy przybędzie prac sezonowych, sytuacja będzie trudniejsza. Zobacz także: W bankach tną etaty

Ceny gazu idą w górę. Ile zapłacimy od października?

Od 1 października gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w...

zobacz więcej

„Nasza agencja ma ok. 2 tys. wakatów. Mimo że cały czas napływają pracownicy z Ukrainy, nie zaspokaja to potrzeb rynku” – ocenia z kolei na łamach „Rz” Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal.

Według danych Tomasza Dudka, dyrektora zarządzającego Otto Work Force w Europie Środkowej, w tej chwili 513 tys. obcokrajowców ma ważne zezwolenia na dłuższy pobyt w Polsce. To o 10 tys. więcej niż przed miesiącem – głównie dzięki większej liczbie Ukraińców (287 tys.).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Rekordy notuje ZUS, gdzie na koniec czerwca liczba cudzoziemców wzrosła o ponad jedną trzecią w skali roku, do niemal 819 tys. – trzy czwarte to Ukraińcy” – podkreśla gazeta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej