RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Spada produkcja wina w Europie

Powodem są mniejsze zbiory winogron (fot. D.Silverman/Getty Images)
Powodem są mniejsze zbiory winogron (fot. D.Silverman/Getty Images)

Produkcja wina u trzech głównych unijnych producentów tego napoju: Włoszech, Francji i Hiszpanii w tym roku spadnie o ok. 18 proc. i wyniesie ok. 117,3 mln hektolitrów (hl) tj. – szacuje Copa–Cogeca. Powodem są mniejsze zbiory winogron.

Spór o wino. Unia Europejska szykuje rozwiązanie [WIDEO]

Unia Europejska jest najlepszej drodze do przyznania ochrony chorwackiemu winu Prošek, którego nazwy zakazała na wniosek Włochów produkujących wino...

zobacz więcej

Unijna organizacja rolników Copa–Cogeca prognozuje znacznie niższe i krótsze zbiory winogron w tym sezonie w porównaniu z poprzednim. Wpłynęły na to uwarunkowania klimatyczne, oprócz wiosennych przymrozków, które zdziesiątkowały około 30 proc. upraw we Francji i w północnych Włoszech, straty w uprawach pogłębił grad, powodzie i choroby roślin.

Szacuje się, że we Włoszech wyprodukowane zostanie 43,-45 mln hektolitrów, co oznacza 9 proc. spadek. Mimo niekorzystnych warunków pogodowych, jakość winogron jest znacząco wyższa, co „dobrze wróży” jakości wina.

We Francji wiosenne przymrozki zniszczyły ok. 30 proc. upraw, co prawdopodobnie przełoży się na historycznie niskie zbiory winogron. W tym kraju nastąpi największy spadek produkcji. Ocenia się, że będzie ona niższa o 29 proc. niż w poprzednim sezonie i może nie przekroczyć 33,3 mln hektolitrów.

Przez pandemię Polacy piją więcej jednego z trunków? Wzrost importu z Portugalii

W okresie pandemii nie słabnie zainteresowanie winem pochodzącym z Portugalii. Jego eksport w pierwszym kwartale tego roku zwiększył się o 13...

zobacz więcej

W Hiszpanii zbiory owoców z powodu suszy będą krótkie. Ocenia się, że produkcja w tym kraju wyniesie 39,5 mln hektolitrów, czyli 0,7 mln hektolitrów mniej niż w ubiegłym roku, gdy wytworzono 46,5 mln hektolitrów.

Produkcja wina spadnie także w Niemczech – do poniżej 9 mln hektolitrów. Jest to wynik spadku plonów poniżej 10–letniej średniej. Straty są spowodowane m.in. obecnością pasożyta Peronospora oraz przez wiosenne przymrozki i grad.

z kolei Portugalia jest jedynym krajem, gdzie prognozuje się lekki wzrost (1 proc.) produkcji wina. Spadek produkcji na Azorach, w regionach Minho i Lizbony, będzie zrównoważony przez większą produkcję w regionach Douro, Porto i Terras de Císter. Eksperci oceniają, że wino będzie dobrej jakości.

Drastyczny spadek produkcji wina we Francji

Produkcja wina spadnie w tym roku do 33,3 mln hektolitrów, czyli o 29 proc. rdr – wynika z najnowszych prognoz ministerstwa rolnictwa. Będzie to...

zobacz więcej

Na Węgrzech produkcja będzie na poziomie 2,5–3 mln hektolitrów.

„Ponowne otwarcie sektora HoReCa oraz wznowienie eksportu, w tym do USA po zawieszeniu ceł związanych ze sporem Boeing–Airbus, przynosi umiarkowany optymizm. Jednakże niewielka produkcja i długotrwałe negatywne skutki pandemii Covid–19 ukazują, że sektor potrzebuje odpowiednich narzędzi zarządzania, aby stawić czoła zakłóceniom na rynku – skomentował sytuację rynkową przewodniczący grupy roboczej „Wino” Copa–Cogeca Luca Rigotti.

W Polsce choć produkcja wina staje się coraz bardziej popularna, to stale można ja zaliczać do marginalnej. W sezonie 2019/20 wyprodukowano ponad 14,3 tys. hektolitrów wina. W sezonie 2020/21 winogrona uprawiano już na powierzchni 547 hektarów.

W Polsce jest ok. 330 winnic.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej