RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

To był przełom cywilizacyjny. Wynalazek sprzed 100 tys. lat znany do dziś

Wynalezienie ubrań umożliwiało ekspansję do chłodniejszych obszarów Ziemi (fot. Shutterstock)
Wynalezienie ubrań umożliwiało ekspansję do chłodniejszych obszarów Ziemi (fot. Shutterstock)

Narzędzia służące do obróbki skór na ubrania, datowane na 120 - 90 tys. lat, odkryto w Maroku – piszą naukowcy na łamach „iScience”.

Znalezisko sprzed 60 tys. lat. Kto mieszkał w pradawnym obozowisku?

W prowincji Barcelona w Katalonii, na północnym wschodzie Hiszpanii odkryto pozostałości po obozowisku neandertalczyka sprzed 60 tys. lat. Naukowcy...

zobacz więcej

Wynalezienie ubrań przez człowieka było ogromnym przełomem w rozwoju cywilizacyjnym. Świadczyło o zaawansowanych zdolnościach poznawczych człowieka i otwierało przed ludźmi perspektywy ekspansji z Afryki do chłodniejszych obszarów naszej planety.

Początki wytwarzania i noszenia ubrań giną jednak w mroku dziejów. Takie materiały jak skóry dużo szybciej ulegają rozpadowi niż inne obiekty z czasów prehistorycznych, na przykład narzędzia. Z tego powodu naukowcy ciągle niewiele wiedzą na ten temat.

W Jaskini Przemytników w Maroku odkryto kościane narzędzia datowane na 120-90 tys. lat. W pobliżu znaleziono również kości drapieżników.

Zdaniem naukowców w tym miejscu prehistoryczni ludzie, przedstawiciele Homo sapiens, skórowali zwierzęta, a następnie dokonywali obróbki skór.

W jaskini naukowcy naliczyli ok. 12 tys. fragmentów kostnych, w tym ponad 60 kości, którym ówcześni mieszkańcy, nadali postać narzędzi. Analiza nacięć na pozostałych kościach wskazuje, że nie obrabiano ich dla mięsa, ale raczej dla skór – pisze Emily Hallett z Instytutu Badań nad Dziejami Człowieka im. Maxa Plancka w Jenie (Niemcy).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Odkryte narzędzia Hallet porównała z narzędziami do obróbki skór, pochodzącymi z innych stanowisk archeologicznych. Jej zdaniem stopień wyspecjalizowania narzędzi świadczy o tym, że są one częścią zaawansowanej kultury materialnej, która pozostaje na razie nieodkryta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej