RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szczepionka mRNA przyjęta po przejściu COVID-19 silniej neutralizuje wariant delta

Analizowano odpowiedź immunologiczną wywołaną szczepieniem (fot. Shutterstock)
Analizowano odpowiedź immunologiczną wywołaną szczepieniem (fot. Shutterstock)

Osoby zaszczepione szczepionką mRNA przeciwko COVID-19, które wcześniej przebyły tę chorobę, silniej neutralizują wariant delta wirusa SARS-CoV-2 w porównaniu z osobami wcześniej niezakażonymi – informuje pismo „Immunity” we wczesnej, nieredagowanej wersji artykułu.

Wszczep „szyty na miarę”. Ważne badanie polskich naukowców

Poprawę jakości życia po operacjach odtwórczych dróg moczowych ma zapewnić pacjentom Urograft, czyli biokonfigurowalny kompozytowy wszczep...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Pojawienie się wariantów wirusa SARS-CoV-2 mających mutacje w kluczowych dla ich rozpoznawania elementach wzbudziło obawy, że ewolucja wirusa osłabi naturalną odporność lub ochronę, jaką daje szczepienie.

Jedna wczesna mutacja w białku wypustek (D614G), która przesuwa równowagę między otwartą i zamkniętą konformacją białka bez modyfikacji neutralizacji przeciwciał, stała się na świecie dominująca. Od tego czasu globalnie rozprzestrzeniły się nowe warianty wzbudzające obawy (VOC) lub będące przedmiotem zainteresowania (VOI), z dodatkowymi kombinacjami mutacji i delecji, zlokalizowanych głównie w domenie wiążącej receptor ACE-2 (RBD) i N-końcowej domenie białko S. Szczególne znaczenie mają mutacje w domenie RBD.

Badacze z Universite de Paris, Universite Paris-Est Creteil, Institut Pasteur w Paryżu i kilku innych instytucji naukowych analizowali odpowiedź immunologiczną wywołaną szczepieniem szczepionką mRNA u pacjentów wcześniej zakażonych i niezakażonych.

Oprócz obecnych w surowicy immunoglobulin, kolejną „warstwę” ochrony immunologicznej stanowi generowanie komórek pamięci B (MBC) przeciwko SARS-CoV-2. Tak zwane komórki pamięci, inaczej limfocyty pamięci (ang. Memory B cell, MBC) to limfocyty B powstające w czasie pierwszego (pierwotnego) zakażenia patogenem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Po przebytym zakażeniu komórki pamięci pozostają w organizmie, gotowe do przekształcenia w komórki plazmatyczne, mogące wytworzyć w krótkim czasie duże ilości przeciwciał, jeśli w organizmie ponownie pojawi się ten sam rodzaj chorobotwórczego drobnoustroju. Komórki pamięci mogą przetrwać dekady, co pozwala reagować na wielokrotną ekspozycję na ten sam antygen.

Jak wykazały nowe badania, szczepienie nasila aktywność komórek MBC u pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19. Takie MBC zachowują swoją różnorodność i wytwarzają silne przeciwciała neutralizujące różne warianty koronawirusa SARS-CoV-2.

Przeczytaj też: Badacze nietoperzy zbierają dane na temat pochodzenia SARS-CoV-2

Osoby, które wcześniej nie przechorowały SARS-CoV-2, wykazują niską neutralizację w surowicy wariantów po szczepieniu, jednak ich MBC dojrzewają, co pozwala reagować na różne warianty wirusa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej