RAPORT

Pogarda

Minister spraw zagranicznych RP rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem

Zbliża się polskie przewodnictwo w OBWE (fot. PAP/EPA/Toms Kalnins)
Zbliża się polskie przewodnictwo w OBWE (fot. PAP/EPA/Toms Kalnins)

Najnowsze

Popularne

Szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się w Nowym Jorku ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Rozmowa dotyczyła zbliżającego się przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Prezydent Chin: Nie mamy zamiaru nikogo najeżdżać, zastraszać

Prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że jego kraj zamierza aktywnie włączyć się do walki z ociepleniem...

zobacz więcej

„W związku z przygotowaniami do objęcia przez Polskę w styczniu 2022 r. przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, uczestniczący w obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem” – podał w komunikacie rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

„Tematyka rozmów ministrów związana była ze zbliżającym się polskim przewodnictwem w OBWE oraz debatą generalną Zgromadzenia Ogólnego ONZ” – dodał polski resort dyplomacji na Twitterze.Strona rosyjska podała z kolei, że główną uwagę przykładała do „możliwości zwiększenia skuteczności Organizacji”, by odnowić jej rolę jako platformy równoprawnego dialogu. Rosja wyraziła nadzieję, że polskie przewodnictwo przyczyni się do tego.

Rosyjskie MSZ dodało, że rozmowy dotyczyły również innych kwestii w stosunkach polsko-rosyjskich, bez podawania szczegółów. Rozmowy Raua i Ławrowa były pierwszym dwustronnym spotkaniem przedstawicieli Polski i Rosji na tym szczeblu od 2019 r., kiedy w Helsinkach z Ławrowem spotkał się ówczesny szef dyplomacji Jacek Czaputowicz.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Przygotowania do objęcia przewodnictwa OBWE były głównym tematem innych spotkań szefa polskiej dyplomacji w Nowym Jorku. Przed spotkaniem z Ławrowem, Rau odbył m.in. rozmowy ze swoimi odpowiednikami z Armenii i Azerbejdżanu na temat konfliktu o Górski Karabach.

Przeczytaj także: Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Brazylii Bolsonaro

Ławrow spotkał się z kolei z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej