RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy

Prezydent Andrzej Duda mówił o hybrydowym ataku Białorusi przeciw Polsce (fot. PAP/EPA/Spencer Platt)
Prezydent Andrzej Duda mówił o hybrydowym ataku Białorusi przeciw Polsce (fot. PAP/EPA/Spencer Platt)

Dalsza współpraca, Inicjatywa Trójmorza i sytuacja na Białorusi były w Nowym Jorku tematami spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy.

Prezydent Duda na forum ONZ. „To przyspieszenie w relacjach międzynarodowych”

W nocy z wtorku na środę (czasu polskiego) prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie na forum sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Od rana odbywał...

zobacz więcej

„W siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid, Prezydentem Republiki Łotewskiej Egilsem Levitsem oraz Prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausedą. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim dalszej współpracy, Inicjatywy Trójmorza oraz sytuacji na Białorusi” – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Prezydent Łotwy zamieścił na Twitterze podziękowanie dla Andrzeja Dudy jako gospodarza spotkania. Levits poinformował, że prezydenci rozmawiali, jak przeciwdziałać presji migracyjnej wywieranej przez reżim Aleksandra Łukaszenki i o planach rozwoju Inicjatywy Trójmorza.

Wcześniej Andrzej Duda odbył rozmowy w siedzibie ONZ z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Martinem Griffithsem i z zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. wsparcia operacyjnego Atulem Khare. We wtorek występując na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ polski prezydent oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował, że bogate kraje niewystarczająco solidarnie postępowały w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii i Libii.

Przeczytaj także: Prezydent Duda jak Hitler. Skandaliczna okładka białoruskiego magazynu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej