RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Desperacja deportowanych migrantów. Dantejskie sceny na lotnisku na Haiti [WIDEO]

Desperackie sceny na lotnisku w Port-au-Prince. Grupa deportowanych z USA migrantów ruszyła chaotycznie z powrotem w kierunku samolotu, którym przyleciała we wtorek do stolicy Haiti.

Porywacze wypuścili trzech uprowadzonych księży

Porywacze wypuścili trzech z grupy sześciu księży Kościoła katolickiego i zakonnicy porwanych na Haiti 11 kwietnia – poinformowała Agencja France...

zobacz więcej

Po zejściu z pokładu migranci wdarli się z powrotem na pas startowy. Zaczęli odbierać swoje rzeczy osobiste, które zostały im tam wyrzucone. Niektórzy na znak protestu rzucali w samolot różnymi przedmiotami, m.in. butami.

Na miejscu był amerykański korespondent norweskiej gazety „Verdens Gang”, Erlend Ofte Arntsen, który odniósł się do tego zdarzenia na Twitterze. „Migranci, z którymi rozmawialiśmy, powiedzieli, że myśleli, że zostali zabrani »gdzie indziej«, do innego »więzienia«, ale byli zdruzgotani, kiedy przybyli na lotnisko w Harlingen i zrozumieli, że są deportowani” – napisał Arntsen na Twitterze.

Grupa Haitańczyków została deportowana z Teksasu, po tym jak władze USA zaczęły planować szeroką akcję wydalenia migrantów. Około 14 tys. osób przekroczyło w zeszłym tygodniu rzekę Rio Grande, przybywając z Meksyku i zatrzymało się w prowizorycznym obozie pod mostem łączącym meksykańskie miasto Ciudad Acuña z Del Rio w południowym Teksasie.

Dziennikarz przekazał, że migranci, z którymi rozmawiał, przez kilka lat mieszkali w Chile i Brazylii, zanim udali się na północ Stanów Zjednoczonych. Mieli mu powiedzieć, że koszt podróży do USA wynosił od 5 do 6 tys. dolarów. „Jedna kobieta była zdruzgotana, gdy zdała sobie sprawę, że sprzedała wszystko, co miała, aby zebrać pieniądze. Teraz była na Haiti, kraju, który opuściła pięć lat temu” – napisał Arntsen.

Amerykańskie media podały, że od 23 września ze Stanów Zjednoczonych na Haiti będzie latać do siedmiu samolotów deportacyjnych dziennie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej