RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemcy. Niezaszczepieni na kwarantannie nie dostaną pieniędzy

Przeciwnicy szczepień powodują straty dla gospodarki (fot. Pexels)
Przeciwnicy szczepień powodują straty dla gospodarki (fot. Pexels)

Najpóźniej od listopada osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, będące na kwarantannie nie będą otrzymywać odszkodowania za utracone zarobki – ustalili ministrowie zdrowia niemieckich landów.

Szczepienie to nie wszystko. Nowe zasady dla podróżnych wybierających się do USA

Od początku listopada do USA będą mogli przyjeżdżać wszyscy podróżni w pełni zaszczepieni przeciw Covid-19, będą jednak musieli przedstawić też...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

To kwestia sprawiedliwości wobec tych, którzy zostali zaszczepieni – powiedział w Berlinie niemiecki minister zdrowia Jens Spahn po konferencji z ministrami krajów związkowych Niemiec.

Deutsche Welle zwraca uwagę, że nowa regulacja nie obejmie osób, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów medycznych.

Rekompensata od władz


Niektóre niemieckie landy już wcześniej podjęły decyzję, że przestaną rekompensować utracone w trakcie kwarantanny zarobki osobom, które mogą, a nie chcą przyjąć szczepionki. Środowe spotkanie landowych ministrów zdrowia dotyczyło jedynie opracowania jednolitego rozporządzenia dla całego kraju i określenia ostatecznej daty wejścia w życie.

− Zgadzamy się, że jest najwyższy czas na stworzenie jasnych zasad – powiedział minister zdrowia Bawarii i przewodniczący konferencji ministrów zdrowia Klaus Holetschek (CSU). – Dlatego najpóźniej od 1 listopada w całych Niemczech nie powinno być już żadnych odszkodowań dla nieszczepionych osób, które muszą przejść kwarantannę jako osoby kontaktowe lub powracające z podróży, a które w rzeczywistości mogły zostać zaszczepione – wyjaśnił. Jego zdaniem to „sygnał, że także osoby nieszczepione muszą wziąć na siebie odpowiedzialność w walce z pandemią koronawirusa”. − Każdy, kto odmawia szczepienia – z jakichkolwiek niemedycznych powodów – nie może oczekiwać, że za utratę zarobków zapłaci społeczeństwo – podkreślił.

Pieniędzy nie utracą osoby, które nie mogą być szczepione z powodów medycznych, muszą wtedy przedstawić zaświadczenie lekarskie. Dalej będą też wypłacane świadczenia dla osób, którym nie zalecono jeszcze szczepień oraz chorych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej