RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Jak wyeliminować zwierzęta laboratoryjne? Naukowcy wydrukowali żyjące komórki nerwowe

Nowa technologia może mieć wiele zastosować (fot. Pexels)
Nowa technologia może mieć wiele zastosować (fot. Pexels)

Naukowcy z kanadyjskiego Concordia University poinformowali, że udało się wydrukować żyjące i funkcjonujące komórki mózgu myszy. W artykule opublikowanym w periodyku „Micromachines” wskazali, że większość wydrukowanych przez nich neuronów, a szczególnie zwoje korzeni nerwów grzbietowych (DRG), żyła przez ponad dwa dni od wydrukowania.

Wszczep „szyty na miarę”. Ważne badanie polskich naukowców

Poprawę jakości życia po operacjach odtwórczych dróg moczowych ma zapewnić pacjentom Urograft, czyli biokonfigurowalny kompozytowy wszczep...

zobacz więcej

Pobrane od myszy neurony DRG zawieszono w roztworze biotuszu umieszczonego w kapilarze. Następnie w kierunku środka kapilary emitowano niskoenergetyczne nanosekundowe impulsy laserowe, które powodowały powstawanie mikrobąbelków, które rozszerzając się wyrzucały mikroskopijne dżety materii zawierającej komórki. Te z kolei lądowały na umieszczonym pod kapilarą odpowiednim substracie. Powstałe próbki inkubowano.

Okazało się, że aż 86 proc. komórek powstałych dzięki biodrukowi 3D wciąż żyło po 48 godzinach od druku.

Wkład w dziedzinę biodruku 3D


Ogólnie rzecz biorąc, wyniki były zachęcające, zatem technika ta może stanowić ważny wkład w dziedzinę biodruku – przekazała uczelnia.

– Ludzie myślą, że możemy teraz drukować takie rzeczy jak ludzkie narządy przeznaczone do przeszczepów. Chociaż jest to cel długoterminowy, wciąż jesteśmy bardzo daleko od tego punktu. Mimo to wciąż istnieje wiele sposobów wykorzystania tej technologii – tłumaczy Hamid Orimi, współautor badań. Badacze wskazali, że głównym celem badań jest drukowanie za pomocą biodruku 3D żyjących neuronów, na których można byłoby prowadzić badania nad nowymi lekami czy metodami leczenia chorób neurologicznych. Dzięki temu w przyszłości będzie można w medycynie wyeliminować zwierzęta laboratoryjne. Wydrukowanie ludzkiego mózgu, który składa się z 80 miliardów neuronów pozostaje w sferze science fiction.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej