RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Z bliskimi ukrywała dwie żydowskie rodziny. Zmarła Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

Zofia Krzyżanowska miała 86 lat (fot. IPN)
Zofia Krzyżanowska miała 86 lat (fot. IPN)

Zmarła Zofia Krzyżanowska – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata. Wraz z rodziną w czasie II wojny światowej ukrywała dwie rodziny narodowości żydowskiej. „Składamy wyrazy współczucia najbliższym Pani Zofii” – napisał Instytut Pamięci Narodowej.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Wzrosła liczba Polaków uhonorowanych tytułem

O 120 osób wzrosła liczba Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata – wynika z danych Instytutu Yad Vashem. Do 1 stycznia...

zobacz więcej

Zofia Krzyżanowska urodziła się w 1935 roku w Bydgoszczy. W czasie II wojny światowej mieszkała w podwarszawskim Pruszkowie. To właśnie tam, w latach 1940-1945, na poddaszu kamienicy ukrywała z bliskimi dwie rodziny żydowskie: Karola, Reginę i Marię Berman oraz Stanisława, Jadwigę i Barbarę Jabłkowskich.

Sama mieszkała z rodziną w mieszkaniu, które składało się z pokoju z kuchnią. Chodziła na tajne komplety. Jej ojciec był mechanikiem na kolei i dobrze znał niemiecki.

Likwidacja getta


– Dzięki temu wiedział, że Niemcy niedługo będą likwidować getto, więc postanowił pomóc jednej żydowskiej rodzinie i zaprowadził ich do naszego domu. Początkowo nie wiedzieliśmy, kim są ci ludzie, przedstawili nam ich jako ciocię i wujka. Goście nie pokazywali się innym lokatorom z wiadomego powodu, lecz z początku oni i ich mała córeczka Reginka wychodzili na spacery – wspominała po latach w rozmowie z Instytutem Pamięci Narodowej.

– Później jednak przestali oni wychodzić, ponieważ gospodyni powiedziała, że musi zgłosić na Gestapo, że osoby niezameldowane mieszkają w naszym mieszkaniu. Niedługo potem mój tata przyprowadził kolejną żydowską rodzinę, która tym razem ukrywała się w lesie – mówiła. W 2019 roku pojechała do Izraela. tam w Instytucie Jad Waszem znalazła swoje nazwisko w Ogrodzie Pamięci. Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata została odznaczona w 1991 roku. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb Zofii Krzyżanowskiej odbędzie się 25 września o 14 w kościele św. Barbary w Modlinie Twierdzy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej