RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

To efekt działań m.in. na granicy z Białorusią. „Dodatkowe 3 mld złotych”

Polskie służby regularnie informują o przejętych nielegalnych transportach papierosów (fot. Krajowa Administracja Skarbowa)
Polskie służby regularnie informują o przejętych nielegalnych transportach papierosów (fot. Krajowa Administracja Skarbowa)

Nawet trzy miliardy złotych rocznie – tyle dla budżetu może oznaczać rekordowo niski udział nielegalnych papierosów w polskim rynku. Jak ocenia były minister finansów i dyrektor Instytutu Ekonomii w Społecznej Akademii Nauk (IE SAN) prof. Konrad Raczkowski, to dobra okazja do maksymalizacji wpływów budżetowych. Agencja ISBnews wskazuje, że w ostatnich 6 latach szara strefa w krajowym rynku tytoniowym zmniejszyła się 3-krotnie. W dużym stopniu ucierpiał na tym m.in. reżim Aleksandra Łukaszenki.

Szara strefa wyrobów tytoniowych idzie z dymem

Do rekordowo niskiego poziomu 11,4 proc. spadła w trzecim kwartale zeszłego roku szara strefa wyrobów tytoniowych. Według szacunków czwarty kwartał...

zobacz więcej

Udział rynkowy papierosów z przemytu spadł w Polsce do rekordowo niskiego poziomu 6,3 proc., z czego tylko 5,6 proc. to przemyt spoza polskiej granicy – wynika z raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares za I kwartał tego roku. ISBnews dodaje, że jeszcze w 2015 roku udział szarej strefy w krajowym rynku tytoniowym wynosił 18,3 proc.

Tytoniowa szara strefa


– Spadek nielegalnego handlu papierosami z przemytu odnotowano w I kwartale tego roku, a więc po przywróceniu ruchu granicznego. To o tyle istotne, że niektóre firmy z branży tytoniowej przy ostatniej podwyżce akcyzy na papierosy w 2020 r. argumentowały w Ministerstwie Finansów, że szara strefa w tym zakresie i wzrost nielegalnego handlu stoją na przeszkodzie podwyżek. Wbrew obawom, że otwarcie granic spowoduje powrót przemytu papierosów ze Wschodu, nic takiego u nas nie następuje. Odzyskiwanie legalnej sprzedaży na rynku tytoniowym oznacza natomiast, że rosną zyski producentów papierosów. Należałoby więc oczekiwać, że te zyski solidarnie odczuje też budżet państwa, choćby w postaci wyższych wpływów z akcyzy – mówi prof. Konrad Raczkowski, cytowany w komunikacie.

Ekspert wskazuje, że to „podwójnie dobra” wiadomość dla resortu finansów, bowiem z jednej strony każdy procent odzyskany z szarej strefy to – według szacunków – około ćwierć miliarda złotych więcej w budżecie; z drugiej strony – otwiera dyskusję o podwyżce akcyzy na papierosy.

– W dominującym u nas segmencie papierosów tanich budżet ma do odzyskania z akcyzy dodatkowe 3 mld złotych rocznie – dodaje były wiceminister finansów. Zauważa przy tym, że malejąca z każdym rokiem szara strefa to zasługa działań polskich służb: Krajowej Administracji Skarbowej, CBŚP i Straży Granicznej. Dla porównania, podczas gdy w Polsce wynosi ona niewiele ponad 6 proc., to (według raportu KPMG za 2020 rok) wskaźnik szarej strefy na rynku tytoniowym we Francji wynosi 23,1 proc., w Grecji – 22,4 proc, a w Wielkiej Brytanii – 17,1 proc.

Papierosy z przemytu od Łukaszenki zalewają Europę

Co dziesiąty papieros wypalany w Polsce pochodzi z nielegalnych źródeł. W innych krajach Unii Europejskiej jest podobnie. Przemytem na wielką skalę...

zobacz więcej

Zahamowanie przemytu zza wschodniej granicy to duże uderzenie choćby w reżim Aleksandra Łukaszenki. Białoruscy dziennikarze opozycyjnego medium Nexta w filmie „Złote dni: w cieniu dyktatora” wyliczali, że zyski z przemytu papierosów to około 2 mld dolarów rocznie.

Stąd brał się majątek Łukaszenki


W rozmowie z portalem tvp.info specjalista zespołu ds. bezpieczeństwa wewnętrznego w Europie Wschodniej Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich wyjaśniał, że przemytniczy proceder znajduje się pod kuratelą osób bliskich Łukaszence – w tym jego syna Wiktora i służb specjalnych, granicznych oraz celnych.

– Ostatnie sukcesy polskiej Straży Granicznej w ujawnianiu przemytu papierosów na dużą skalę pokazały, że zablokowanie przemytu to chyba najbardziej bolesna sankcja dla reżimu Łukaszenki – mówił nam ekspert OSW.

Zobacz także: Nakryli ich przy granicy z Polską. Łukaszenka rozstawia żołnierzy z karabinami snajperskimi?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej