RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Incydent turecko-grecki na Morzu Śródziemnym. Chodzi o obszar bogaty w surowce

Incydent turecko-grecki na Morzu Śródziemnym (fot. Shutterstock)
Incydent turecko-grecki na Morzu Śródziemnym (fot. Shutterstock)

Turecki okręt wojenny przekazał ostrzeżenie greckiemu statkowi badawczemu i uniemożliwił mu wpłynięcie na obszar na Morzu Śródziemnym, który Ankara uważa za swoje wody terytorialne – poinformowała w środę turecka telewizja NTV. Na tym terenie są bogate złoża surowców.

Turcja zapowiada wznowienie badań sejsmicznych w pobliżu greckich wysp

Turcja poinformowała, że statek Oruc Reis przeprowadzi badania sejsmiczne we wschodniej części Morza Śródziemnego w ciągu najbliższych 10 dni. Na...

zobacz więcej

Według telewizji statek Nautica Geo został zablokowany przez fregatę Orucreis, kiedy próbował wpłynąć na teren „tureckiego szelfu kontynentalnego”. Turecka jednostka nadała radiowy sygnał ostrzegający, że podejmie działania, jeśli grecki statek będzie utrzymywał swój kurs.

Do zdarzenia doszło rok po ostatnich napięciach we wschodniej części Morza Śródziemnego, grożących otwartym konfliktem między sąsiadami i sojusznikami w ramach NATO.

NTV nie podała dokładnej daty ostatniego incydentu, ale system śledzenia statków odnotował, że Nautical Geo zacumował w porcie Heraklion na Krecie 22 września.

W ubiegłym tygodniu Grecja poinformowała za pomocą systemu NavTex, pozwalającego na przekazywaniem teletekstem informacji ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa żeglugi, że jej jednostka badawcza będzie operować u wschodnich wybrzeży Krety. Turcja uważa ten obszar za swoje wody terytorialne. Komunikat Navtex obowiązywał do środy.

Zobacz także: Turcja zapowiada manewry. Rośnie napięcie w sporze z Grecją


Turcja przedłuża poszukiwania złóż na Morzu Śródziemnym

Turcja przedłuża do 14 listopada misję statku „Oruc Reis”, której celem jest poszukiwanie gazu i ropy naftowej pod dnem wschodniego Morza...

zobacz więcej

Tureckie ministerstwo obrony nie skomentowało dotychczas incydentu.

Greccy i tureccy urzędnicy wysokiego szczebla dwukrotnie spotkali się w 2021 roku, by omówić spór o morskie terytoria. Turcja i Grecja rywalizują w poszukiwaniach złóż gazu ziemnego we wschodniej części Morza Śródziemnego. Turcja uważa się także za strażnika praw energetycznych separatystycznego Cypru Północnego.

Latem 2020 roku tureckie i greckie okręty wzajemnie się śledziły, gdy Turcja wysłała w region statki badawcze wspierane przez marynarkę wojenną. Doszło do zderzenia greckiej fregaty z tureckim okrętem. Francja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Unia Europejska stanęły w obronie Grecji, uznając działanie Turcji za prowokację.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Konfrontacja sprawiła, że Ateny wzmocniły swoje siły morskie i powietrzne zakupami nowego wojskowego sprzętu obronnego, w tym 24 francuskimi myśliwcami Rafale.

Zobacz także: Konflikt na Morzu Śródziemnym. UE planuje sankcje dla Turcji


Turcja, niebędąca sygnatariuszem Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS), dąży do podziału wód na podstawie umów bilateralnych, w tym z Libią z 2019 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej