RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Poczobut zdecydował, czy poprosi Łukaszenkę o ułaskawienie. Przywołał żołnierzy AK

Andrzejowi Poczobutowi grozi 12 lat kolonii karnej (fot. PAP/Artur Reszko)
Andrzejowi Poczobutowi grozi 12 lat kolonii karnej (fot. PAP/Artur Reszko)

Polski działacz i dziennikarz Andrzej Poczobut poinformował, że nie zamierza zwracać się z prośbą do prezydenta Białorusi o ułaskawienie. W liście do znajomego Poczobut napisał, że taka prośba byłaby niemoralna.

Prezydent Duda jak Hitler. Skandaliczna okładka białoruskiego magazynu

Niekorzystne zdjęcie z nałożonym kodem kreskowym mającym sugerować podobieństwo do Adolfa Hitlera, do tego tytuł „Oprawcy!” – tak wygląda okładka...

zobacz więcej

W liście, którego fragmenty cytuje rozgłośnia Radio Swaboda, Andrzej Poczobut napisał, że „żadne akty łaski nie są mu potrzebne, nie będzie prosić o ułaskawienie nawet wtedy, gdy zostanie o to poproszony”. Zaznaczył, że w takiej sprawie jak jego pisanie próśb o ułaskawienie „byłoby rzeczą niemoralną i niegodną pamięci bohaterów Armii Krajowej”.

Dodał, że wie doskonale, że czekają go łagry i więzienie ale – jak podkreśla – „tym, czyją godność i honor broni, było znacznie trudniej i ich przykład daje mu natchnienie”. Poinformował, że nikomu nie dawał i nie daje upoważnienia, aby w jego imieniu zwracać się do Aleksandra Łukaszenki o ułaskawienie.

Grozi im 12 lat kolonii karnej


Prezes ZPB Andżelika Borys, członkowie zarządu organizacji Andrzej Poczobut, Maria Tiszkowska i Irena Biernacka oraz dyrektorka polskiej szkoły społecznej w Brześciu Anna Paniszewa zostali aresztowani w marcu i oskarżeni o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i propagowanie nazizmu. Rzekomo mieli to robić poprzez imprezy dla polskiej młodzieży, poświęcone polskiemu podziemiu na Grodzieńszczyźnie i Ziemi Brzeskiej. Z artykułu białoruskiego kodeksu karnego grozi im nawet 12 lat kolonii karnej. Na przełomie maja i czerwca, Paniszewa, Biernacka i Tiszkowska zostały wywiezione do Polski. Propozycję odzyskania wolności w zamian za emigrację odrzucił wówczas Poczobut. Podobną deklarację miała wtedy złożyć Borys. W połowie września Borys zdecydowała także, że nie będzie prosić Łukaszenki o łaskę.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Telewizja Biełsat poinformowała również, że inny więzień polityczny Igor Bancer, który w czasie pobytu w areszcie i miejscu odosobnienia odbył dwie wielodniowe głodówki, wkrótce stanie przed sądem, który może wysłać go do kolonii karnej. Obecnie przebywa w półzamkniętym zakładzie poprawczym w Witebsku, gdzie odbywa karę 1,5 roku prac przymusowych za performance uliczny – taniec bez spodni przed radiowozem milicji, po sfałszowanych wyborach prezydenckich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej