RAPORT

Pogarda

Neonazista w niemieckim resorcie obrony. Miał dostęp do poufnych danych

Podejrzany miał dostęp do poufnych danych Bundeswehry (fot. Jens Schlueter/Getty Images)
Podejrzany miał dostęp do poufnych danych Bundeswehry (fot. Jens Schlueter/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Służba Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) prowadzi śledztwo w sprawie podejrzewanego o prawicowy ekstremizm urzędnika ministerstwa obrony Niemiec. Mężczyzna miał mieć dostęp do poufnych danych dotyczących operacji Bundeswehry i misji sił specjalnych – informuje tygodnik „Der Spiegel”.

Prezydent Duda jak Hitler. Skandaliczna okładka białoruskiego magazynu

Niekorzystne zdjęcie z nałożonym kodem kreskowym mającym sugerować podobieństwo do Adolfa Hitlera, do tego tytuł „Oprawcy!” – tak wygląda okładka...

zobacz więcej

Podejrzany jest pracownikiem Departamentu Strategii i Operacji, który planuje i kontroluje misje zagraniczne Bundeswehry, a także wszystkie misje sił specjalnych Bundeswehry, zarządzanie ryzykiem narodowym i sytuacjami kryzysowymi oraz wywiad wojskowy.

Do czasu podjęcia decyzji w jego sprawie urzędnikowi zakazano dostępu do „działalności wrażliwej z punktu widzenia bezpieczeństwa” – podało ministerstwo.

Mechanizmy kontrolne


Co dokładnie zarzuca się mężczyźnie, nie jest na razie jasne – pisze „Der Spiegel”. Śledztwo wywołuje „wielki niepokój w ministerstwie. Mówi się, że to szokujące, że urzędnik o poglądach prawicowo-ekstremistycznych mógł przez dłuższy czas pracować niezauważony w tak ważnym wydziale. Z drugiej strony zdemaskowanie urzędnika pokazuje, że mechanizmy kontrolne działają” – relacjonuje tygodnik. Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer zapowiedziała konsekwentne przeciwdziałanie wszelkim formom ekstremizmu w Bundeswehrze, kiedy w elitarnej jednostce Kommando Spezialkraefte (KSK) ujawniono wielu żołnierzy o poglądach prawicowo-ekstremistycznych. Aby podkreślić swoją determinację, minister mówiła o użyciu „żelaznej miotły” do zaprowadzenia porządku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej