RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NSA uchylił kolejną uchwałę KRS ws. powołań sędziów do Sądu Najwyższego

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa z 2018 roku, dotyczącą powołań sędziów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Izba ta orzeka o ważności wyborów w Polsce.

Wniosek premiera do TK. „Istotne wątpliwości konstytucyjne w prawie unijnym”

Liczący 129 stron wniosek premiera Mateusza Morawieckiego opublikowano na stronie Trybunału Konstytucyjnego. Szef rządu wnosi o zbadanie z...

zobacz więcej

Jak powiedział w TVP Info sędzia Sądu Najwyższego Tomasz Demendecki, uchylenie tej uchwały przez Naczelny Sąd Administracyjny oznacza, że decyzje sędziów Izby o ważności wyborów, które odbyły się po 2018 roku, budzą zastrzeżenia.

– W ramach kompetencji to właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych potwierdza ważność tychże wyborów. W związku z tym, to pytanie obecnie do polityków każdej ze stron tutaj, bowiem dotyczy to i polityków rządzących, jak również polityków opozycyjnych. Faktycznie pojawia się ta wątpliwość co do stwierdzenia legalności tych wyborów, jeżeli postawilibyśmy taką tezę – stwierdził sędzia Demendecki.

– W mojej ocenie wszyscy sędziowie wybrani do Sądu Najwyższego również po 2018 roku wybrani zostali legalnie, natomiast być może faktycznie te ataki koncentrują się teraz na wzruszeniu prerogatywy prezydenta – skomentował.

Zobacz także: Izba Pracy SN uchyliła uchwałę KRS ws. odwołania sędziego NSA


Kompromitująca przeszłość sędzi. Dziś orzeka w NSA

W latach 70. była tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Andrzej”, dziś atakuje sędziów Sądu Najwyższego – pisze o sędzi...

zobacz więcej

Decyzję NSA podjęto podczas niejawnego posiedzenia. Sędziowie Sądu Najwyższego – m.in. Aleksander Stępkowski w rozmowie z TVP Info – zwracają uwagę na fakt, że zabrakło możliwości wysłuchania wszystkich stron.

– Wyrok, który zapadł dotyczy tej części uchwały, na podstawie której prezydent dokonał powołania sędziów do Sądu Najwyższego, do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Natomiast wiem, że ci sędziowie nie byli uczestnikami tego postępowania. Nie doręczono im, a przynajmniej wszystkim nie doręczono skutecznie samych odwołań. W ogóle nie traktowano ich jako strony tego postępowania. Wydano wyrok, który w części dotyczy właśnie tych osób – powiedział sędzia Stępkowski o uchyleniu przez NSA uchwały Krajowej Rady Sądownictwa.

Zobacz także: TK: Rozprawa ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym przełożona


W uchylonej przez NSA uchwale Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła prezydentowi 20 kandydatów na sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Wśród nich byli: obecna prezes tej Izby Joanna Lemańska i rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski.

Naczelny Sąd Administracyjny nie opublikował jeszcze uzasadnień wyroków. Ma na to 30 dni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej