RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemcy budują płot na granicy z Polską

Ma chronić przed ASF (fot. arch.PAP/EPA/HAYOUNG JEON)
Ma chronić przed ASF (fot. arch.PAP/EPA/HAYOUNG JEON)

Najnowsze

Popularne

Przy polsko-niemieckiej granicy na terenie landu Meklemburgia-Pomorze Przednie powstaje płot. Ma on chronić zwierzęta przed afrykańskim pomorem świń.

Nowe unijne wymogi związane z afrykańskim pomorem świń

Nowe unijne przepisy dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie są trudne do spełnienia. Nakładów finansowych wymaga jedynie budowa...

zobacz więcej

Deutsche Welle przypomina, że w 2020 r. podobny płot powstał już nieopodal granicy na terenie Brandenburgii, częściowo obejmował on teren Saksonii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

DW podaje, że teraz kolejne ogrodzenie, którego celem jest ochrona przed afrykańskim pomorem świń (ASF), stawia we własnym zakresie Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Płot ma mieć 100 km długości i rozciągać się od wyspy Uznam aż po wjazd na niemiecką autostradę A11, łączącą Szczecin z Berlinem.

Till Backhaus, minister rolnictwa Meklemburgii-Pomorza Przedniego, mówił, że ogrodzenie ma „maksymalnie” zmniejszyć liczbę przekraczających granicę zwierząt, aby „w miarę możliwości” ochronić niemieckie zwierzęta przed ASF.

Niemcy stawiają mur na granicy z Polską

Ministerstwo rolnictwa w Szwerinie położonym w niemieckiej Meklemburgii-Pomorzu Przednim postanowiło walczyć z afrykańskim pomorem świń....

zobacz więcej

Na budowę ogrodzenia tamtejszy rząd ma przeznaczyć około 5,8 mln euro, „a pieniądze mają pójść nie tylko na samą budowę, ale też m.in. na zakup gruntów pod ogrodzenie”.

DW informuje, że kilka dni temu przy granicy z Polską odnaleziono padłego dzika, u którego potwierdzono ASF.

„Ciągle pojawiają się zresztą nowe przypadki zwierząt zarażonych chorobą – i to zarówno po polskiej, jak i po niemieckiej stronie. Według niemieckich służb w kraju zanotowano już ponad 2 tys. przypadków chorych zwierząt. Najgorsza jest sytuacja w przygranicznych powiatach Barnim oraz Uckermark” – opisuje DW.

ASF występuje w Polsce od 2014 r., kiedy wykryto tylko jedno ognisko tej choroby w woj lubuskim. W 2020 r. stwierdzono aż 104 ogniska. Choroba rozprzestrzeniła się na 10 województw. 70 proc. ognisk ASF występuje w Polsce w stadach do 50 sztuk. Choroba ASF jest nieszkodliwa dla ludzi, ale prawie zawsze śmiertelna dla świń.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej