RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ekspert TVN24 dokonał spektakularnego samozaorania”. Chodzi o decyzje TSUE

Widok z drona na Kopalnię Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)
Widok z drona na Kopalnię Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Korespondent z Brukseli Maciej Sokołowski przekonywał w sieci, że Unia ma prawo nakładać na Polskę gigantyczne kary. Ocenił, że na podstawie art. 260 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej Czechy mogą żądać kar dla Polski. „Dopiero zauważyłem, że ekspert TVN24 od spraw unijnych dokonał spektakularnego samozaorania” – skomentował w sieci wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta i uzasadnił swoją opinię powołując się na zapisy traktatów.

Szokujące stanowisko PO ws. Turowa. Wiceminister: Wbijanie noża w plecy rządowi

Wicemarszałek Sejmu z PO Małgorzata Kidawa–Błońska oceniła, że Polska powinna szybko wygasić kopalnię w Turowie i zapłacić kary. – To stanowisko...

zobacz więcej

500 tys. euro dziennie to kara, jaką TSUE nałożył na Polskę za wydobywanie węgla w kopalni Turów. Decyzję jednogłośnie podjęła  hiszpańska sędzia Rosario Silva de Lapuerta, która sympatyzuje z partią polityczną należącą do frakcji Europejskiej Partii Ludowej.

Dziennikarze TVN za cały spór obwiniają polski rząd. „Czy ktokolwiek z prowadzących negocjacje w sprawie Turowa ma sobie cokolwiek do zarzucenia?” – pytał w sieci jeden z pracowników tej stacji Radomir Wit.

Zobacz także:   Kim jest sędzia, która chce zamknąć Turów?

„Proste pytanie: proszę wskazać w TFUE podstawę prawną dla Czech żądania kary finansowej od Polski? Odpowiem: nie ma takiej podstawy” – skomentował wpis dziennikarza poseł Janusz Kowalski.

Do dyskusji szybko włączył się więc inny redaktor współpracujący z TVN Maciej Sokołowski. „Art. 260 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej” – odpowiedział posłowi, powołując się na konkretny artykuł.

„Bingo! I właśnie w tym rzecz, że podstawę może stanowić art. 260 w sprawach wszczynanych przez Komisję Europejską i z wniosku Komisji” – stwierdził Kowalski. „W przypadku sprawy kopalni Turów Czechy 7 czerwca złożyły samodzielnie wniosek, opierając go wyłącznie o art. 279 TFUE. Nie ma podstawy prawnej do kar” – dodał.

Zobacz także:   Turów. Elity UE poznają, co to wściekłość polskich związkowców

Premier: Nie zamierzamy wyłączyć Turowa

Decyzja TSUE ws. kary za niezastosowanie się do środków zapobiegawczych w sporze o działalność kopalni Turów jest „skrajnie agresywna i szkodliwa”...

zobacz więcej

Kaleta: To bezprawie i autorytaryzm


Do wymiany zdań włączył się wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski. Jak ocenił, ekspert TVN dokonał „spektakularnego samozaorania”.

„Ponieważ art. 260 ma zastosowanie wyłącznie do wyroków, a zatem nie do środków tymczasowych” – napisał. „Dotyczy wyłącznie wyroków wydanych na wniosek Komisji Europejskiej, a nie państw członkowskich” – wskazał.

Zobacz także:   Spór o Turów. PiS zdecyduje się na radykalny krok ws. Czech?

Sebastian Kaleta wyjaśnił, że powołuje się na te zapisy, ponieważ w jego ocenie sędzia Rosario Silva De Lapuerta w kolejnych orzeczeniach (dotyczących Puszczy Białowieskiej i kopalni Turów) złamała dotychczasową praktykę. „Zrobiła to dopuszczając w ramach arbitralnego art. 279 TFUE nakładanie kar jako zabezpieczenia. To bezprawie i autorytaryzm” – stwierdził.

Saryusz–Wolski: Sankcje TSUE są bezprawne


Kroki podjęte przez TSUE przeciwko Polsce budzą coraz więcej kontrowersji.

„Decyzje ws. kopalni Turów zgodnie z unijnym prawem może podejmować tylko Rada i tylko jednomyślnie, a nie TSUE” – uważa europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PiS).

„Tym samym sankcje TSUE są bezprawne i bezskuteczne” – wskazuje. Więcej o jego stanowisku w tej sprawie  TUTAJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej