RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

iPhone wykryje depresję? Nowy pomysł Apple

Firma jest podekscytowana, że będzie mogła pomóc (fot. Wang Gang/Costfoto/Barcroft Media/Getty Images)
Firma jest podekscytowana, że będzie mogła pomóc (fot. Wang Gang/Costfoto/Barcroft Media/Getty Images)

Apple pracuje nad rozszerzeniem funkcji iPhone'a. Źródła i dokumenty, do których dotarł „The Wall Street Journal” wskazują, że opracowany jest algorytm, który pomoże w diagnozowaniu m.in. depresji.

Olbrzymia transakcja na polskim rynku usług telekomunikacyjnych. Play kupuje UPC Polska

Właściciel sieci komórkowej Play przejmuje operatora internetu i telewizji UPC Polska. Cena to 7 mld zł. Transakcja ma zostać sfinalizowana w...

zobacz więcej

Według dziennika Apple analizuje, czy z danych zebranych na temat mobilności, aktywności fizycznej, wzorców snu, pisania na klawiaturze itd. można ułożyć wzorce dotyczące chorób psychicznych i stworzyć algorytmy, które będą je wykrywały. Projekt, nad którym gigant technologiczny pracuje wspólnie z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), bada lęki, depresję i stres. W ramach innego przedsięwzięcia, zwanego „Pi”, Apple sprawdza wraz z firmą Biogen, jak działa ludzki rozwój poznawczy.

Wykrywanie autyzmu dziecięcego


„The Wall Street Journal” doniósł również o nieujawnionym badaniu prowadzonym przez firmę wraz z Duke University w Durham nad wykrywaniem autyzmu dziecięcego. Ma ono „przyglądać się wykorzystywaniu aparatu iPhone'a do obserwowania sposobu, w jaki małe dzieci się koncentrują, jak często kołyszą się w przód i tył oraz innych zachowań”. Dziennik zaznaczył, że projekty badawcze są dopiero na wczesnym etapie i możliwe, że Apple nie wykorzysta wyników analiz do tworzenia nowych funkcji iPhone'a. Firma ma jednak być „podekscytowana możliwościami badań oraz tego, jak będą one mogły pomóc w znalezieniu leczenia w czasach, gdy zwiększa się częstotliwość depresji oraz innych chorób psychicznych”.

Zobacz także: „Historyczna inwestycja” Google. Firma kupi biurowiec za 2,1 mld dolarów

Jednak według raportu „The Wall Street Journal” może to oznaczać dla użytkowników problemy z prywatnością.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej