RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Policzą wiernych w kościołach

Badanie niedzielnych praktyk religijnych zaplanowano na 26 września (fot. B.Zawrzel/NurPhoto/Getty Images)
Badanie niedzielnych praktyk religijnych zaplanowano na 26 września (fot. B.Zawrzel/NurPhoto/Getty Images)

W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach katolickich w Polsce odbędzie się doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych. Polega ono na liczeniu katolików uczestniczących we mszy i przystępujących do komunii.

Kościół się liczy. Zobacz, ilu wiernych uczestniczy w mszach

W 2014 roku w mszach św. uczestniczyło 39,1 proc. wiernych; 16,3 proc. przystępowało do komunii – wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła...

zobacz więcej

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

W tym roku zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) odbędzie się nieco wcześniej niż było to praktykowane, czyli w najbliższą niedzielę 26 września – podano w komunikacie na stronie diecezji warszawsko-praskiej.

Jak to wyglądało w poprzednich latach


Z opublikowanego w grudniu 2020 r. raportu Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza (ISKK) wynika, że w 2019 r. wskaźnik dominicantes, dotyczący uczestnictwa zobowiązanych katolików w mszy św., wyniósł 36,9 proc. Wskaźnik communicantes, dotyczący liczby osób przystępujących do komunii św., wyniósł 16,7 proc.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej